Stały dopływ świeżego powietrza troszczy się o korzystny mikroklimat w budynku. Dlatego coraz popularniejsza staje się rekuperacja. W przypadku jednostek centralnych problematyczny bywa jednak montaż, wymagający poprowadzenia kanałów w całym budynku. Rozwiązaniem problemu jest wentylacja decentralna. Sprawdź, na czym polega i jakie ma zalety.

Jak działa rekuperacja decentralna?

Cyrkulacja powietrza jest niezbędna dla zachowania odpowiedniej proporcji gazów w pomieszczeniu. Zapobiega też rozwojowi pleśni i grzybów, usuwa nadmiar wilgoci oraz wpływa korzystnie na samopoczucie. Zwykłe wietrzenie lub wentylacja grawitacyjna dają mocno ograniczone efekty, a przy tym powodują spore straty ciepła. Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła, to zaś nowoczesny sposób na poprawę jakości powietrza w budynku. Jest to system, w którym zużyte powietrze z wewnątrz przekazuje swoje ciepło świeżemu, nawiewanemu z zewnątrz. Jest to możliwe dzięki wentylatorom oraz wymiennikowi ciepła, efekt to zaś oszczędność energii.

Rekuperacja występuje w dwóch podstawowych wariantach: jako system centralny lub decentralny. W pierwszym przypadku tworzy ją jednostka centralna oraz sieć kanałów rozmieszczonych w całym budynku (zajmują się rozprowadzaniem powietrza). Kanały są zazwyczaj ukryte w wylewkach lub podwieszanych sufitach, co powoduje, że centralna wentylacja jest uwzględniania już w projekcie budynku. Rekuperacja decentralna to z kolei osobne jednostki przypisane do konkretnego pomieszczenia. Zapewniają taki sam efekt, ale nie wymagają rozprowadzania kanałów. Minimalna ingerencja w budynek (wystarczy wykonanie otworu w ścianie) powoduje, że sprawdzi się w istniejących budynkach.

Sprawdź także:  Przepływowy podgrzewacz wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Korzyści z zastosowania decentralnej wentylacji

Konieczność ułożenia sieci kanałów to największy kłopot w przypadku systemów centralnych. W wykończonych budynkach często nie wchodzi to w grę z powodu dużej średnicy rurociągów. Decentralna wentylacja rozwiązuje ten problem, dzięki czemu montaż jednostki jest możliwy w każdym rodzaju budynki. Jakie jeszcze ma to zalety?

Prosta budowa jednostki

Decentralny rekuperator jest montowany w ścianie zewnętrznej. Obudowa urządzenia pełni jednocześnie funkcję rury, która przechodzi przez całą grubość ściany, zapewniając w ten sposób przepływ powietrza. Każda ze stron urządzenia jest odpowiednio zakończona, dbając o estetyczny wygląd oraz ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych (np. deszczu i śniegu). Montaż jednostki jest łatwy i nie wymaga przeprowadzania zaawansowanych prac budowlanych, może więc odbywać się np. podczas termomodernizacji.

Sprawdź także:  Systemy alarmowe i ich integracja z domowymi instalacjami

Oszczędność energii cieplnej

Wentylacja decentralna posiada wbudowany wymiennik ciepła. Dzięki temu odbiera ciepło z powietrza wywiewanego, aby przekazać je do nawiewanego. Oznacza to ogromną oszczędność ciepła. Pomieszczenie się nie wychładza, dlatego nie dochodzi do strat energii. Skuteczność odzysku ciepła zależy od rodzaju jednostki i może wynosić nawet 90 proc., co przynosi realne oszczędności.

Czyste powietrze

Nowoczesne jednostki rekuperacji decentralnej są wyposażone w zaawansowane mechanizmy filtrujące. Powietrze wtłaczane do pomieszczenia jest więc nie tylko świeże i odpowiednio nagrzane, ale również czyste. Filtry usuwają alergeny, pyły, organiczne związki lotne oraz inne szkodliwe substancje, zapewniając wysoki komfort wszystkim osobom przebywającym w pomieszczeniu.

Łatwe sterowanie

Korzystając z decentralnej rekuperacji, można łatwo dopasować intensywność wentylacji do swoich potrzeb. Służą do tego nowoczesne moduły sterowania, takie jak czujnik CO₂, a nawet aplikacja mobilna. W przypadku jednostek decentralnych kontrolujesz osobno każde pomieszczenie, co pomaga w stworzeniu idealnego mikroklimatu.

Sprawdź także:  Zmywarki dla gastronomii - jak nie wpaść z deszczu pod rynnę?

Czym się kierować podczas wyboru decentralnej rekuperacji?

Decentralna wentylacja z odzyskiem ciepła to nowoczesny sposób na to, aby cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem w domu. Aby jak najlepiej spełniła swoją funkcję, warto jednak zwrócić uwagę na parametry urządzenia (m.in. wydajność odzysku ciepła i pobór mocy), a także zaawansowanie technologiczne jednostki. Jeśli cenisz niezawodne rozwiązania, warto sprawdzić wentylacje decentralne Stiebel Eltron. Znana, niemiecka marka ma w ofercie jednostki o wysokim wskaźniku odzysku ciepła, które łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Elastyczne sposoby instalacji, wygodne sterowanie i cicha praca to sposób na efektywną wymianę powietrza oraz jeszcze większy komfort.