Przepływowy podgrzewacz wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem!

Przepływowy ogrzewacz wody to urządzenie do podgrzewania wody w kranie i innych odbiornikach, a jego podstawową cechą charakterystyczną jest to, że uruchamia się dokładnie w momencie, w którym odkręcany jest kran itp. Dopiero wtedy następuje pobór mocy (elektrycznej lub gazowej), dzięki której w ciągu następnych kilku sekund woda jest podgrzewana.

Pamiętaj, że podgrzewacz przepływowy dostarczy taką ilość wody, jaką w danym czasie jest w stanie ogrzać grzałka w nim zamontowana. Jeśli jesteś świadomy zasady działania tego urządzenia i zdecydowany na zakup – przejdźmy zatem do konkretów.

Przepływowe podgrzewacze wody – gazowe czy elektryczne?

Pierwszym wyborem przed jakim staniesz przy zakupie przepływowych podgrzewaczy wody jest wybór rodzaju zasilania. Urządzenia dzielą się na gazowe i elektryczne.

  1. Elektryczny podgrzewacz wody – znajdzie zastosowanie zarówno w domach szeregowych, jak i w domkach działkowych, domkach jednorodzinnych czy budynkach gospodarczych. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwala na efektywne podgrzanie wody – zarówno tej z wodociągu, jak i własnego ujęcia.
  2. Gazowy podgrzewacz wody – wciąż cieszy się popularnością w mieszkaniach czy starszych budynkach jednorodzinnych. Choć wokół tego urządzenia narosło wiele mitów, jest ono bezpieczne i wydajne. Jeśli urządzenie jest regularnie konserwowane i poddawane kontroli gazowniczej, będzie bezpiecznie służyć przez wiele lat.

Warto podkreślić również, że gazowe przepływowe podgrzewacze wody są tańsze w eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gazowego przepływowego podgrzewacza?

Gazowy podgrzewacz wody powinien przede wszystkim posiadać trzy systemy:

  • ochronę przed przypadkowym zgaśnięcia płomienia,
  • przed przegrzaniem wymiennika,
  • ochronę przed cofnięciem się spalin do pomieszczenia.

Ponadto musisz też zwrócić uwagę na system zapłonowy. Najpopularniejsze są bateryjne, które pozwalają na wygodne użytkowanie urządzenia, ale baterie te należy wymieniać regularnie i dbać o ich poziom naładowania, co stanowi dodatkowy obowiązek. Alternatywne systemy to te pozwalające na podłączenie urządzenia do prądu – to rozwiązanie jest wygodniejsze oraz nie generuje dużych kosztów nawet podczas częstego uruchamiania urządzenia. Energia elektryczna pobierana jest tylko przez ułamek sekundy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego przepływowego podgrzewacza?

Pierwszym punktem, na który musisz zwrócić uwagę jest WYDAJNOŚĆ. Nie możesz bowiem pozwolić sobie na montaż mniejszego i tańszego podgrzewacza w dużym domu jednorodzinnym, ponieważ woda będzie ciągle „niedogrzana”, po prostu letnia. Jeśli planujesz zainstalować urządzenie w domku letniskowym, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest tak duże, dobrym rozwiązaniem będą urządzenia cechują się niewielkimi rozmiarami i dobrą wydajnością – mowa o podgrzewaczach montowanych od razu na bateriach umywalkowych.

Nie wiesz jaka moc podgrzewacza będzie wystarczająca? Zadzwoń do renomowanej hurtowni systemów grzewczych i zapytaj o poradę. Dobrym sprzedawcom zależy przede wszystkim na tym, żeby klient był zadowolony – tylko wtedy wróci.

Inną kwestią jest system sterowania. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody ze sterowaniem hydraulicznym jest prostszy i tańszy. Ma on jednak tylko dwa stopnie mocy, które ustawiane są automatycznie lub ręcznie w zależności od ilości przepływającej wody. I na tym kończą się możliwości. Dużo więcej opcji daje sterowanie elektroniczne – możesz przy użyciu pokrętła lub nawet ekranu LCD ustawić konkretną temperaturę wody. To wygodniejsze, ale zarazem droższe rozwiązanie.

Przepływowy podgrzewacz wody – podsumowanie

Cechą charakterystyczną tych podgrzewaczy jest fakt, że uruchamiają się w momencie odkręcenia kranu – na ciepłą wodę trzeba więc poczekać kilkadziesiąt sekund. Dzielą się na elektryczne oraz gazowe, z których to te drugie są tańsze w eksploatacji. Mają jednak swoje wady, które wylistowaliśmy powyżej. Przy zakupie przepływowych podgrzewaczy wody należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy – odmiennych w zależności od sposobu zasilania.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, a wybór podgrzewacza wody stanie się teraz bardziej klarowny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj