Jak powstają profile z PCV i jakie mają zastosowania?

Profile z tworzyw sztucznych produkowane są w procesie ekstruzji, czyli wytłaczania. Wszystko dzięki plastycznym właściwościom polichlorku winylu. Finalny produkt znajduje bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Jednocześnie wyróżnia się tu PCV twarde lub miękkie używane w zależności o potrzeb. Co jeszcze warto wiedzieć o profilach z polichlorku winylu? 

Wysokiej jakości profile z tworzyw sztucznych mogą być stosowane w bardzo wielu branżach. Przykład? Trudno bez nich wyobrazić sobie choćby produkcję stolarki drzwiowej i okiennej. Obecne są też w chłodnictwie i wykończeniu wnętrz.  Niektóre profile posiadają detale o bardzo skomplikowanych kształtach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

PCV, czyli co?

Zanim pozna się szczegóły tak ważnego procesu, jakim jest ekstruzja tworzyw sztucznych, warto na chwilę zatrzymać się nad samym PCV. Czym jest polichlorek winylu? Inne oznaczenia używane do nazywania tego materiału to PWC i PVC. Jest to syntetyczny polimer powstający wskutek polimeryzacji chlorku winylu. Jednocześnie PCV stał się jednym z pierwszych produkowanych tworzyw sztucznych. 

Materiał ten zdobył tak wielkie znaczenie dlatego, że posiada bardzo dobre właściwości termoplastyczne. Pod wpływem temperatury można z niego produkować dość zróżnicowane kształty. Jednocześnie powstałe tak przedmioty są dość trwałe jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Profile z  PCV są też odporne na działanie środków chemicznych i wpływ czynników atmosferycznych. Dzięki temu ich zastosowanie jest tak szerokie.

Na czym polega ekstruzja profili PCV?

Czym jest ekstruzja tworzyw sztucznych? Właśnie dzięki temu procesowi możliwa jest produkcja profili z PCV. Wykorzystuje się tutaj termoplastyczne właściwości tego materiału. Ekstruzja profili PCV pozwala na tworzenie przedmiotów o niekiedy bardzo skomplikowanych kształtach. 

Jednocześnie miękkie i plastyczne lub twarde profile PCV mogą być poddawane dodatkowej obróbce. Chodzi w tym przypadku o barwienie, frezowanie lub wiercenie. Dzięki tym dodatkowym działaniom produkty te mogą spełniać rozmaite wymagania. Ekstruzję przeprowadza się dzięki specjalistycznym sprzętom, które pozwalają na zmiękczanie materiału pod wpływem temperatury i ponowne kształtowanie go. 

Zastosowanie profili z PCV

Profile z PCV powstające na drodze ekstruzji tworzyw sztucznych znajdują bardzo wiele zastosowań. Ceni się je w wielu dziedzinach. Głównie wykorzystuje się je w różnych działach produkcji, które trudno wyczerpująco wyliczyć. Przede wszystkim nie można sobie bez takich profili wyobrazić współczesnej stolarki okiennej i drzwiowej. Ich właściwości wykorzystuje się też w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. W ostatnich latach profile PCV często pojawiają się również we wnętrzach naszych domów. Chodzi zwłaszcza o listwy LED, ale także dekoracje wnętrz i meble. Z uwagi na to, że dzięki ekstruzji tworzyw sztucznych można otrzymywać bardzo różne kształty, zapewne zapotrzebowanie na takie profile będzie rosnąć.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here