Czym osłonić okna dachowe i dlaczego warto to zrobić?

Na zagospodarowanie poddasza i wykorzystanie go jako przestrzeni użytkowej decyduje się wiele osób, które budują swój własny dom. W takich pomieszczeniach zazwyczaj zamiast standardowych okien wykorzystuje się okna dachowe. Jeżeli zostaną odpowiednio dobrane, zapewniają dobre doświetlenie wnętrza, jednak w pewnych sytuacjach mogą być uciążliwe. Dlatego warto zadbać o dobór odpowiedniej osłony. Czym osłonić okna dachowe? Podpowiadamy.

Okna dachowe są powszechnie wykorzystywane głównie w domach prywatnych, ale coraz częściej można spotkać je także w niektórych mieszkaniach w blokach wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej. Powstało wiele rozwiązań, dzięki którym można je zasłonić w momencie, kiedy do pomieszczenia wpada zbyt dużo światła słonecznego lub ma ono negatywny wpływ na temperaturę w takim wnętrzu. Wśród polecanych opcji wymienia się rolety i żaluzje.

Dlaczego osłaniać okna dachowe?

Okna dachowe mogą być bardzo funkcjonalne i obecnie trudno jest wyobrazić sobie bez nich pomieszczenia użytkowe znajdujące się na poddaszu. Bardzo często, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, okna dachowe znajdują się we wnętrzach takich jak sypialnia, pokój dziecięcy czy gabinet. Mimo że mogą dobrze doświetlić pomieszczenie, dzięki czemu staje się ono przytulne i nie odbiega pod względem użyteczności od wnętrz znajdujących się na parterze, to jednak nie są pozbawione wad.

Konstrukcja okien dachowych, jak sama nazwa wskazuje, spoczywa na dachu. W takim przypadku więc światło do pomieszczenia nie wpada z boku, lecz od góry. W związku z tym, zwłaszcza w ciepłe, letnie dni, wpadające przez okno dachowe promienie słoneczne powodują, że pomieszczenie bardzo szybko się nagrzewa i robi się w nim duszno. Dlatego właśnie niezbędnym elementem wyposażenia pomieszczenia z oknami dachowymi powinny być odpowiednie osłony. Dzięki nim wnętrze nie nagrzeje się tak szybko i będą w nim panowały optymalne warunki do pracy czy wypoczynku.

Rolety do okien dachowych

Osoby, które szukają dobrej osłony do okien dachowych, bardzo często stawiają na specjalne rolety dostosowane do ich parametrów konstrukcyjnych. Wśród rolet do okien dachowych wymienia się modele zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze, choć skutecznie blokują promienie słoneczne latem, a zimą zapewniają dobrą izolację termiczną, to ze względu na wysoką cenę i trudny montaż, który musi być przeprowadzony przez fachowców, są znacznie rzadziej wybierane niż wewnętrzne rolety dachowe. Modele montowane wewnątrz są niezwykle popularną opcją ze względu na to, że charakteryzują się korzystną ceną i łatwością montażu.

Aby zamocować wewnętrzne rolety dachowe, nie musimy prosić o pomoc fachowców, ponieważ takie działanie możemy przeprowadzić samodzielnie. Modele takie chronią wnętrze przed promieniami słonecznymi i ciepłem, a jednocześnie zapewniają prywatność i stwarzają komfortowe warunki do wypoczynku i snu. Dostępne są w różnych wersjach. Dlatego w zależności od potrzeb, można wybrać rolety całkowicie lub tylko częściowo zaciemniające. Są łatwe w utrzymaniu czystości i dodatkowo mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Działają na podobnej zasadzie jak tradycyjne rolety, jednak ich konstrukcja różni się tym, iż montowane są one na prowadnicach, dzięki którym materiał ściśle przylega do szyby.

Żaluzje na okna dachowe

Ci, którzy gustują w klasycznych rozwiązaniach, mogą do przesłonięcia okien dachowych wykorzystać również żaluzje. Wyglądają one niezwykle elegancko i stylowo, nie pochłaniają wilgoci i są łatwe w utrzymaniu czystości. Dlatego mogą być świetnym rozwiązaniem, w sytuacji kiedy szukamy osłony okiennej do znajdującej się na poddaszu kuchni lub łazienki. Żaluzje przeznaczone do montażu na oknach dachowych mocowane są podobnie jak rolety, a więc na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu ściśle przylegają do szyby.

Największą zaletą żaluzji jest możliwość swobodnego regulowania ilości promieni słonecznych dostających się do wnętrza, a także kierunku ich wpadania. Żaluzje wykonywane są z różnych materiałów, jednak najczęściej stosowane są modele aluminiowe i drewniane.

Podsumowanie

Okna dachowe mają wiele zalet i pozwalają na zwiększenie użyteczności pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Ich wykorzystanie jednak wiąże się z pewnymi niedogodnościami, takimi jak szybkie nagrzewanie się wnętrz. Z tego powodu warto jak najwcześniej pomyśleć o doborze odpowiednich osłon. Do wyboru mamy obecnie wiele rozwiązań, a do najpopularniejszych i najbardziej praktycznych należą rolety i żaluzje.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj