Jak płacić mniej za prąd?

Tylko w ciągu ostatnich 2 lat koszt zakupu 1 kWh wzrósł prawie o 25%. Jak obronić się przed powyżkami? Mamy dwa sprawdzone sposoby

Jeszcze kilka lat temu to okres zimowy był dla większości gospodarstw domowych czasem, kiedy rachunki za prąd były na przekroju całego roku najwyższe. Zima i dłuższe noce powodowały, że światło jakie zapalaliśmy kosztowało nas sporo więcej niż latem gdzie praktycznie przez cały dzień nie było konieczności jego używania. Czasy się jednak zmieniły. Ogólnie zużywamy więcej prądu, ponieważ liczba urządzeń na prąd znacznie wzrosła. Dodatkowo trend, o którym pisaliśmy czyli wyższe zużycie prądu zimą zaczyna się nie sprawdzać. Głównie dlatego, że coraz większa liczba z nas używa klimatyzacji. W takim przypadku średnie zużycie prądu w ciągu roku jest na podobnym poziomie.

Jak płacić mniej za prąd? Dwa kluczowe aspekty

Chcąc płacić mniej za energię elektryczną możemy do tego dążyć na dwa, a właściwie trzy sposoby. Pierwszym z nich jest ograniczenie zużycia energii. Mniej prądu zużywamy to mniej płacimy. Jak to zrobić skutecznie? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na:

  1. Zmianę swoich przyzwyczajeń – gaśmy światło za sobą, pierzmy rzadziej, ale przy pełnej pralce itd.
  2. Inwestycja w energooszczędne żarówki i sprzęt RTV i AGD. To jednak często wiąże się z wysokimi kosztami

Drugim sposobem jest zmiana sprzedawcy prąd. Zużywając tyle samo energii możemy po prostu płacić mniej za 1 kWh prądu. Dodatkowo alternatywne na rynku oferty dają nam możliwość zagwarantowania sobie stałej ceny prądu w kolejnych latach. To bardzo ważny zapis w umowach na prąd. Szczególnie dziś, kiedy na obniżkę cen prądu nie mamy co liczyć.

Trzecim sposobem jest inwestycja w fotowoltaikę. O tym, że firmy fotowoltaiczne mają pełne ręce roboty wiemy od ponad 2 lat. Ten rynek rozwija się bardzo dobrze i jest atrakcyjny zarówno dla wykonawców jak i dla konsumentów. Liczba ekip montażowych, sprzedawców, paneli czy inwerterów jest tak duża, że ceny usług spadają, a ich jakość wzrasta. Już teraz nawet bez rządowych dopłat inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobra decyzja. Wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Możemy wybrać np. wariant ratalny, gdzie zamiast rachunku za prąd będziemy płacić ratę za fotowoltaikę, która po 5 lub 10 latach będzie już w 100% naszą własnością. Opcji finansowania nie brakuje.

Dlaczego prąd w ostatnich latach tak bardzo drożeje?

Wracając do samej genezy problemu, wielu z nas może sobie zadać pytanie dlaczego w ciągu ostatnich lat ceny prądu tak gwałtownie wzrosły? Można powiedzieć, że to one powodują inflację, a nie wzrosty dlatego, że ona występuje. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ale możemy zacząć od kilku najważniejszych faktów.

Na finalną cenę za 1 kWh prądu składa się wiele czynników i niestety politycy dokładają nam nowe. W ciągu ostatnich 5 lat musimy płacić opłatę za odnawialne źródła energii, kogenerację, a ostatnio doszła opłata mocowa. Te wszystkie składowe powodują, że wysokość rachunku przy tym samym zużyciu wzrasta. Dodatkowe elementy na rachunku mają finansować transformację energetyczną, która jest bardzo droga.

Jeśli o transformacji mowa to jej głównymi założeniami są odejście od elektrowni węglowych na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz atomu. Obecnie w 1 kWh energii elektrycznej czynnej, która kosztuje nas ok. 36 groszy, aż 25% stanowi podatek za tzw. emisję CO2 do atmosfery. To dodatkowy podatek, mający mobilizować kraje członkowskie UE do odchodzenia od źródeł wytwarzania prądu z paliw kopalnianych. Niestety, ale w Polsce udział tego typu elektrowni jest bardzo duży. Obecnie ponosimy bardzo duży koszt właśnie przez tego typu regulacje. Tak długo jak będziemy musieli takie koszty ponosić, tak długo ceny energii spadać nie będą.

Tym bardziej warto inwestować we własne źródło energii, które nie tylko ze środowiskowego punktu widzenia, ale także ekonomicznego to najlepsze rozwiązanie na najbliższe lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here