Pompa głębinowa to pompa ciśnieniowa. Jej zadaniem jest transport wody z głęboko położonych miejsc. Skonstruowana w sposób umożliwiający pracę w wodzie. Pompy dzieli się na rodzaje. Różnią się technicznie i pod kątem zastosowania.
Działanie ogólne
Jak działa pompa głębinowa? To pytanie które prawdopodobnie, nie jeden właściciel sobie zadaje. Otóż proces działania wygląda następująco. Silnik podłączony do zasilenia, wprawia w ruch wirnik, w wyniku czego powstaje energia kinetyczna. To prowadzi do ruchu wody w stronę rurociągu. W wyznaczonym miejscu pompa zasysa wodę, jednocześnie chłodząc nagrzany silnik. W szczególnych przypadkach stosowane są rury osłonowe. Rury wykorzystuje się, jeżeli średnica studni jest zdecydowanie większa od średnicy pompy. Pozwala to na uniknięcie przegrania silnika, co spowodowałoby przerwanie pracy pompy. Wyróżnić należy fakt, że prędkość z jaką pobierana jest woda może być rozbieżna. Powodem jest moc silnika, w różniących się od siebie modelach. Jest odpowiedzialna za prędkość obrotową.
Konstrukcja ślimakowa/wirnikowa
Należy odróżnić dwa rodzaje pomp głębinowych, pod względem budowy. Pompy wyposażone w wirnik mogą pracować jedynie, ustawione w pozycji pionowej, ze względu na sposób chłodzenia silnika. Pompy wyposażone w specjalny ślimak, uznawane są za alternatywną wersję. Potrafią działać w pozycji pionowej oraz poziomej. Wykazują wyższy poziom odporności na piasek i żelazo w wodzie. Nowoczesne pompy charakteryzują się wytrwałością. Ich cechą jest także, długa praca bez zakłóceń i awarii. Wyposażone w specjalne czujniki, które reagują na poziom wody. Dodatkowe bezpieczniki, chronią przed usterką lub zepsuciem, kiedy dochodzi do przegrzania silnika, spięcia elektrycznego. Zakupiona pompa, u rekomendowanego producenta, może służyć przez wiele lat.
Zastosowanie
Urządzenia stosowane są wielu miejscach. Pomp używa się w zwykłych gospodarstwach domowych. Głównie przy studniach. Pobierana woda zaopatruje przydomowe ogrody. Zakłady przemysłowe wykorzystują pompy głębinowe, ze względu na specyfikę pracy. Przemysł naftowy używa ich w celu wydobywania ropy. Przemysł kopalniany wykorzystuje pompy głębinowe do odwadniania konstrukcji pod ziemią. W rolnictwie wydobywana woda, przeznaczana jest na zasilenie pól uprawnych.