Wykop pod fundamenty domu – o czym należy pamiętać?
Wykop pod fundamenty domu – o czym należy pamiętać?

Usunięcie humusu oraz niwelacja terenu to jeden z pierwszych etapów prac związanych z budową domu. Gdy wszystkie kwestie formalnościowe oraz porządkowe na zakupionej działce pozostają już tylko wspomnieniem, pora na kolejny i zarazem najważniejszy krok. Przygotowanie wykopu pod wylanie fundamentów, które będą podstawą Twojego marzenia.

Nie ma jednego, uniwersalnego wykopu pod fundamenty domu

Jeżeli chodzi o wykopy pod fundamenty, możemy je podzielić ze względu na wymiar. Najczęściej wyróżnia się następujące rodzaje wykopów pod fundamenty:

– wąskoprzestrzenne, których szerokość dna jest mniejsza niż 1,5 metra;

– szerokoprzestrzenne, których szerokość dna przekracza 1,5 metra;

– jamiste, które są niedużymi wykopami, których głębokość dna nie może przekroczyć z żadnej strony (mowa o szerokości i głębokości) 1,5 metra.

Warto przy tym wiedzieć, że to właśnie głębokość fundamentów jest najważniejszą częścią pomiarową. W przypadku budowy domu na gruncie sypkim lub przepuszczalnym wodę, wzorową wysokością fundamentów jest 50 cm. W przypadku gruntów gliniastych oraz ilastych najlepszą głębokością jest wysokość od 80 do 140 cm. Szerokość oraz głębokość wykopu pod fundamenty muszą przy tym zostać wykonane zgodnie z przyjętym projektem.

Kolejne etapy związane z fundamentami, czyli: wytyczenie granic fundamentów i wykop

Prace przygotowawcze to kluczowy element prac związanych z wykopaniem fundamentów. Etap wymaga zatrudnienia geodety, który starannie wyznaczy granice domu, który ma powstać. Oprócz obrysu budynku geodeta wyznaczy również rzędne innych istotnych punktów powstającej nieruchomości – z dokładnością co do jednego centymetra.

Gdy już wszystko zostanie wyznaczone zgodnie z planem, pora na roboty ziemne, które warto zlecić doświadczonemu specjaliście. Zadanie należy wykonać maszyną budowlaną (najlepiej koparką gąsienicową). Do tego sprawdzi się szczególnie firma Szczucki, która ma na swoim koncie wiele sukcesywnie zrealizowanych prac związanych z robotami ziemnymi i nie tylko. Zdecydowanie się na wykop fundamentów z maszyną znacznie skróci czas wykopów. Nie jest to przy tym droga inwestycja – koszt wynajęcia sprzętu wraz z operatorem wynosi około 180 zł za godzinę.

Warto przy tym pamiętać o wykonaniu badań geotechnicznych przed wykonaniem wykopu. Badanie pozwoli przewidzieć ewentualne problemy z wykopem i zawczasu podjąć kluczowe działania, które polepszą jakość gruntu pod wykop fundamentów wymarzonego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj