Mocne tworzywa sztuczne sprawdzają się jako materiały budulcowe rur i wielu instalacji. Ich twardość jest wysoka, przez co cięcie tworzyw sztucznych nie jest wcale takie proste. Jak je przeprowadzać?
Cięcie tworzyw sztucznych, czyli dedykowane narzędzia
Do każdego rodzaju obróbki powinno się stosować specjalistyczne, przeznaczone do tego narzędzia. Podobnie jest z cięciem tworzyw sztucznych. Aby przeciąć materiał, trzeba wykorzystać sprzęt, który powstał właśnie do pracy z plastikiem.
Jeśli obróbce poddaje się niewielkie, cienkie elementy, najczęściej korzysta się z noża. Niemniej w użytku przemysłowym nóż na niewiele się zda. Tutaj potrzebne są piły do cięcia plastiku. Wyróżniamy różne rodzaje pił do cięcia. Co więcej, technologia stale się rozwija, co skutkuje powstawaniem coraz to nowych rozwiązań.
Piły do plastiku
Można przyjąć różne kryteria podziału pił do plastiku. Otóż cięcie tworzyw sztucznych wykonuje się zarówno urządzeniami ręcznymi, jak i hydraulicznymi oraz elektrycznymi. Każde z tych urządzeń może skutecznie wykonać swoją pracę, jednak w zależności od rodzaju napędu jest ona łatwiejsza lub trudniejsza. Oczywiście sprzęt ręczny sprawia najwięcej problemów podczas wykonywania zadania. Wymaga od operatora dużego nakładu pracy. Urządzenia hydrauliczne pracują nieco płynniej, a najłatwiejsza jest obsługa pił elektrycznych.
Ponadto piły do plastiku to urządzenia różniące się między sobą wyposażeniem. Wbrew pozorom nie mamy tu bowiem do czynienia z samym tylko ostrzem. Piły te to złożone maszyny. Dobry sprzęt zapewnia laserową projekcję linię cięcia, umożliwiającą uzyskanie bardzo wysokiej precyzji. Warto też wspomnieć o satelitowych prowadnicach, które mają podobne zadanie. Co więcej, piła powinna być wyposażona w system chłodzenia. Dzięki niemu można zrezygnować ze smarowania ostrza.
Cięcie stacjonarne lub mobilne
Kolejny, bardzo istotny podział pił do cięcia plastiku, to ten na urządzenia stacjonarne i mobilne. Sprzęt stacjonarny to zwykle bardzo duże piły, przeznaczone do przeprowadzania najtrudniejszych operacji. Innymi słowy, jeśli trzeba przeciąć bardzo gruby i twardy plastik, w dodatku o dużych gabarytach, stosuje się piłę stacjonarną.
Natomiast piła mobilna to urządzenie o mniejszych wymiarach. Można je łatwo transportować, co okazuje się nieocenione w halach przemysłowych, w których cięcie wykonuje się przy licznych stanowiskach. Z założenia piły mobilne są przeznaczone do cięcia mniejszych i cieńszych konstrukcji. Jednak w tej kategorii występuje duża różnorodność. Oznacza to, że występują też piły o większych wymiarach i nieco większej wadze.
Wybierając piły do cięcia plastiku, warto zdecydować się na jakościowe urządzenia od sprawdzonego producenta. Gwarantuje to niezawodność sprzętu przez cały okres użytkowania. Jednocześnie można liczyć na wsparcie techniczne, zarówno na etapie wdrożenia, jak i użytkowania urządzenia.