Poliwęglan w budownictwie jednorodzinnym

Wraz z rozwojem technologii pozyskiwania tworzyw sztucznych budownictwo znacząco się zmieniło. Jednym z bardzo chętnie wykorzystywanych materiałów jest poliwęglan. Czym charakteryzuje się ten wyjątkowy materiał i jakie ma zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym w Polsce?

XX wiek przyniósł ze sobą ogromny, bezprecedensowy rozwój technologiczny. Zapotrzebowanie na materiały charakteryzujące się określonymi istotnymi parametrami zaskutkowało stworzeniem technologii pozyskiwania materiałów syntetycznych – czyli substancji, które nie występują w naturalnej postaci w środowisku naturalnym. Połowa ubiegłego wieku przyniosła ze sobą odkrycie wyjątkowego tworzywa sztucznego jakim jest poliwęglan. Materiał ten charakteryzuje się bardzo niewielką wagą przy jednoczesnej bardzo dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle istotną cechą tej substancji jest przezroczystość – dzięki temu może z powodzeniem zastępować tradycyjne szkło, które jest ciężkie i stosunkowo nietrwałe. Pierwotnie poliwęglan opracowywano z myślą oczywiście o technologii wojskowej, obecnie znajduje on zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach – między innymi w budownictwie jednorodzinnym.

Poliwęglan jako materiał wykończeniowy

Przezroczyste płyty poliwęglanowe z powodzeniem wykorzystuje się jako ścianki działowe oraz wielkopowierzchniowe zadaszenia. W budynkach jednorodzinnych na ogół wykorzystuje się go do produkcji zadaszeń tarasów, balkonów, drzwi wejściowych, altan ogrodowych, oranżerii oraz ogrodów zimowych. Popularne są także szklanie ogrodowe wykonywane z przezroczystego poliwęglanu. W hurtowniach można kupić różnego typu płyty poliwęglanowe – mogą być one wykonae z poliwęglanu litego lub komorowego.

Niewąpliwymi zaletami poliwęglanu w odróżnieniu od szkła jest łatwość obróbki oraz bezpieczeństwo w transporcie. Zadaszenia z poliwęglanu okazują się też niezwykle praktyczne w przypadku, gdy ktoś planuje samodzielne wykonywanie prac montażowych. Poliwęglan komorowy jest bowiem łatwy w obróbce przy użyciu nawet amatorskich urządzeń. Wielokrotnie wykorzystuje się go do produkcji efektownych ścianek działowych w nowoczesnych powierzchniach biurowych. Ściany z poliwęlanu stanowią także znakomitą izolację akustyczną dzięki czemu zapewniają komfort i prywatność przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego doświetlenia biurowych pomieszczeń oraz uczucia przestronności.

Poliwęglan jest niezwykłym materiałem o wyjątkowych parametrach niezwykle istotnych z punktu widzenia architektonicznego. Dzięki zastosowaniu płyt polięglanowych w zestawieniu z lekkimi aluminiowymi konstrukcjami możliwe jest tworzenie budynków o niesamowitej architekturze zdającej się zaprzeczać grawitacji!

Artykuł opracowany przy współpracy ze specjalistami z hurtowni tworzyw sztucznych Techplast we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj