meble kuchenne

Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie domu – na pewno niejedna osoba się z tym zgodzi. To tutaj przyrządzamy posiłki dla domowników, pijemy poranną kawę czy czytamy gazetę. Aby takim miejscem jednak była trzeba ją dobrze zaplanować. Aranżacja kuchni to nie tylko wybór frontów mebli kuchennych czy blatu. Przede wszystkim liczy się ergonomia. Mimo to estetyka też jest ważna, to ona odpowiada za to, że nie tylko komfortowo spędzamy tam czas, ale również przyjemnie.

Z jakiego powodu meble na wymiar?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że meble kuchenne można kupić gotowe jako całościowy zestaw, złożyć z części składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zamówić kuchnie na wymiar. Pierwsza propozycja sprawdzi się tylko w przypadku kawalerek na wynajem. Miejsca roboczego jest bowiem bardzo mało, a jakość nie zachwyca. Jedyne co tutaj jest na plus to cena takich mebli kuchennych i szybkość dostawy oraz montażu. Jeśli się myśli o kuchni prywatnej słuszniejszym rozwiązaniem jest już druga opcja. Możemy tutaj bardziej operować doborem szafek i kolorów czy rodzajów frontów.

Ta opcja nadal jednak nie jest bez wad. Musimy wybierać z określonych wymiarów szafek, często więc zostaje pusta przestrzeń w kuchni parudziesięciu centymetrów. Co na przykład w małej kuchni robi dużą różnicę. Ponadto wybór szafek jest ograniczony, dlatego zazwyczaj kończy się na dobieraniu wyposażenia pod szafki, zamiast szafek pod AGD. To rodzi następne komplikacje. Jakość takiej zabudowy meblowej również pozostawia dużo do życzenia. Jedyne co może działać na plus to cena. Choć i tu warto się zastanowić, gdyż producentów zabudowy kuchennej na wymiar jest dużo, zatem może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele otrzymamy idealną kuchnię.

Dlaczego więc warto zdecydować się na zabudowę kuchenną na wymiar?

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni. Meble kuchenne są idealnie dostosowane do jej wielkości. Nie musimy mieć idealnie kwadratowej kuchni, a jej wymiary nie muszą być powiedzmy wielokrotnością dziesiątki. Producent mebli na wymiar dopasuje nam ją co do milimetra.

Kontrola nad wielkością i sposobem ustawieni wszystkich elementów. Możliwość dobrania rozmiarów wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Istnieje wtedy możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dodać szafkę typu cargo lub wstawić tam półki.

Zabudowa urządzeń AGD

Wybierając meble na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko jak zwykle lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można wstawić specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której będziemy przechowywali ekspres i cały kawowy zestaw. Takich opcji jest zdecydowanie więcej. Design tych sprzętów często zakłóca spójność estetyczną kuchni. Umieszczając je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i ujmujący minimalizm pomieszczenia. Dodatkowo warto podkreślić, że, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej walki z kurzem, który na nich się zbiera.

Wysoka jakość mebli

Zabudowy kuchenne na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam meble kuchenne na wymiar bierze pod uwagę nie tylko metraż, ale przede wszystkim zastosowanie i funkcjonalność konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wtedy na przykład o maksymalnym obciążeniu danej szuflady, od tego następnie zależą użyte prowadnice, a w efekcie ich wytrzymałość i właśnie bezawaryjność.

Meble kuchenne na wymiar to estetyka na miarę naszych potrzeb. Bez znaczenia jest to, czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dopasowany do naszego gustu. Meble kuchenne na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Wybór frontów i korpusów jest standardowy. Na dodatek jednak możemy decydować się na szerszy blat, co daje nam głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble do kuchni dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można uzyskać spójność całego domu czy mieszkania.

Meble kuchenne – z jakich materiałów?

Pod uwagę brana jest nie tylko kolorystyka, ale i materiał. Można wybrać meble do kuchni z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Podejmuje się decyzję o wykończeniu: w połysku czy w macie. Wybiera się materiał blatu kuchennego. Drewno, płyta, a może granit czy marmur. W kuchniach w stylu rustykalnym na wymiar blat wykonuje się często z małych płytek ceramicznych.

I na koniec -zabudowa kuchenna na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Na koszt kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość materiałów, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Ważny jest także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto zdecydować się na wytrzymałe materiały. Szczególnie nie ma co oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią kuchni, tu też warto postawić na jakość. W dalszej kolejności liczą się korpusy – to one podtrzymują cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie warto decydować się na najtańsze. Nikt nie chce, aby po jakimś czasie okleina zaczęła się odklejać. To jest jednak ten element, który bez problemu można wybrać ze średniej półki cenowej, bez większego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam kuchnia na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy dopłacić więcej, a za co niekoniecznie.

Profesjonalni projektanci wnętrz

meble kuchenneJeśli decyzja padła na zabudowę kuchenną na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się pytanie czy zlecić czy wykonać samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i gotowość poświęcenia czasu, by przyswoić podstawowe zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego planu. W internecie jest ogrom darmowych programów, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces.

Jednak te proste w większości mają dużo ograniczeń. zlecenie projektu na pewno jest szybsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalności. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie obrazuje naszą kuchnię. Dobry architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko naszą wizję estetyczną, ale również ergonomię czy metodykę meblową. Często może zauważyć rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Komu zlecić projektowanie kuchni?

Jeśli zlecić projekt zabudowy meblowej na wymiar to komu? Czym różni się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co od razu rzuca się w oczy, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim charakteryzuje je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, wykona nie tylko projekt wizualny, lecz zrobi również projekt wszystkich przyłączy. W zestawie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie zrobi nam rozplanowania instalacji, jednak posiada on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię układu mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich estetykę. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie mebli na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent mebli kuchennych na wymiar oferuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całościowy koszt. Warto się zorientować jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie ma żadnych dyplomów. Najczęściej są to jednak osoby obyte z tym tematem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady aranżacji kuchni

Projektując samemu kuchnie na wymiar lub korzystając z rad osób współpracujących z firmą wykonującą zabudowę kuchenną na wymiar wypada zwrócić uwagę na kilka najważniejszych zagadnień.

Jak usytuowana jest kuchnia na tle całego mieszkania?

Biorąc pod uwagę, że planowana jest kuchnia na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do całkowitej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej lokalizację. Biorąc pod uwagę strony świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Położenie kuchni blisko wejścia do domu, skraca drogę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy porannej kawie powita nas słońce.

Wielkość kuchni

Jeśli kuchnia na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli w pobliżu jest przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być największa. Co innego gdy w kuchni planujemy umieścić stół. Wtedy zjawia się pytanie -jak duży. Czyli jak wielka jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom ma spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, czy tylko miejscem do gotowania.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się pięć stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii doradza zachowanie danej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Jakie są popularne układy kuchenne?

Warto przyjrzeć się również podstawowym układom kuchennym. Do najpopularniejszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Podsumowanie

Warto więc wybierając zabudowę meblową na wymiar zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to co prawda więcej zachodu, ale są to zdecydowanie dużo większe możliwości. Wybór producentów kuchni jest obecnie bardzo szeroki, spokojnie więc można spotkać kogoś kto wykona nam zabudowę kuchenną na wymiar w przystępnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj