Jak zaprojektować małą łazienkę aby była użyteczna

Urządzanie małej łazienki to zawsze ogromne wyzwanie dla projektantów. Jednak przy dużym namyśle może być estetyczny i bardzo wygodny w użyciu. Najważniejsze, żeby było tworzone według dobrze zaplanowanego planu. Wykorzystaj każdy centymetr przestrzeni, pamiętając o wszystkich szczegółach. Aranżacja oprócz podkreślenia walorów estetycznych obejmuje optymalne rozmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów. Co musimy wiedzieć zanim zabierzemy się do projektowania małej łazienki? Jakie triki zastosować?

Jakie płytki wybrać do małej łazienki?

Przyjmuje się, że mocne i ciemne kolory, choć są bardzo eleganckie wizualnie zmniejszają i przytłaczają przestrzeń.  Ale czy to oznacza, że małe łazienki mogą być tylko białe lub beżowe? Absolutnie nie. Płytka w jasnych odcieniach może stanowić bazę, a subtelne wprowadzenie kafelkowych akcentów w mocnych kolorach ożywi ją. Tutaj szczególnie dobrze sprawdzą się fajne niebieskie kafelki.

Podczas aranżacji małej łazienki doskonale sprawdzają się również płytki o większej powierzchni. Płytki wielkoformatowe coraz częściej zastępują mniejsze, a ich możliwości z roku na rok są coraz większe. Pozwalają uzyskać gładkie, jednolite powierzchnie oraz zmniejszyć ilość spoin. Sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. W małych łazienkach szczególnie polecane są wielkoformatowe płytki imitujące marmur lub beton. Spodobają się miłośnikom minimalistycznych aranżacji i wspaniale podkreślą cechy nowoczesnej aranżacji wnętrz. Ponadto są trwałe i odporne na uszkodzenia. Są też łatwiejsze do utrzymania w czystości. Surowość betonu i chłód marmuru możemy ożywić drewnopodobnymi płytkami. Wprowadzą trochę ciepła i sprawią, że mała łazienka będzie wyglądać przytulnie, nie tracąc przy tym nic ze swojej nowoczesności. Pamiętajmy też o wyborze płytek korygujących do małych łazienek, gdzie można zastosować minimalną, ledwo widoczną fugę.

Triki, które możemy zastosować w małej łazience

W małej łazience dobrą praktyką jest zamontowanie dużego lustro. Właściwie wykorzystane lustro pozwoli na odzwierciedlenie wnętrza o pożądanej wielkości, pomnożonej przez rzeczywistą powierzchnię. Warto rozważyć montaż lustra na całej wysokości ściany.

Oświetlenie w niewielkiej łazience powinno być również starannie zaplanowane. Oświetlenie ogólne, sufitowe optycznie zmniejsza łazienkę i ją obniża. Dlatego zawsze warto wprowadzać dodatkowe atrakcje. Właściwy dobór ilości i lokalizacji źródeł światła ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie wielkości przestrzeni.

Dobrą praktyką jest też montaż szafek i sprzętu wiszącego. Wiszące toalety, umywalki i szafki wyglądają lekko, nie przytłaczając jednocześnie wnętrza. Nie zajmują miejsca na podłodze, ułatwiając sprzątanie łazienki. Dodatkowo zastosowanie ram ukrytych, a tym samym ukrycie zbiorników i armatury na ścianach, pozytywnie wpływa na nasze postrzeganie przestrzeni.

Wybierając grzejnik do małej łazienki, zależy nam nie tylko na tym, aby był wystarczająco kompaktowy. Najważniejszą funkcją, jaką powinno spełniać urządzenie, jest niewątpliwie ogrzewanie. Dlatego pierwszym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego modelu grzejnika powinna być jego moc grzewcza. Jeżeli wybrana przez nas ściana łazienki nie jest grzejnikiem na zewnętrznej ścianie budynku, sam budynek ma wystarczającą izolację termiczną, a otaczające go pomieszczenia również mają odpowiednie ogrzewanie, należy zmierzyć powierzchnię łazienki, a następnie przewidzieć od 80 Watów na metr kwadratowy do nawet 100 Watów na metr kwadratowy. Z pewnością przydadzą się, jeśli planujesz używać grzejnika również jako suszarki do ubrań lub jako wieszaka na mokre ręczniki lub szlafroki, co nieco obniży sprawność cieplną grzejnika. Jeśli nasza łazienka jest wyższa niż standardowe 270 centymetrów, warto również zdecydować się na mocniejszy grzejnik – pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego bardzo ważna jest tutaj wysokość pomieszczenia. Ze względu na swoje parametry jak i funkcje estetyczne  w małej łazience idealnie nada się grzejnik pionowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj