Jak utwardzić drogę dojazdową?

Wykonanie solidnej i trwałej drogi dojazdowej do posesji nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza gdy grunt jest dość grząski, a teren podmokły. Jednak niezależnie od panujących warunków można sobie z taką pracą poradzić. Wystarczy wybrać odpowiednią technologię. Tu pojawia się pytanie: jak utwardzić drogę dojazdową?

Dlaczego istotne znaczenie ma utwardzenie drogi dojazdowej?

Stabilna równa droga, bez kolein, zapadlin i nierówności zapewnia komfortowy dojazd do posesji. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. Oczywiście w przypadku tych drugich utwardzenie jest tym bardziej konieczne, bo po drodze dojazdowej często poruszają się cięższe samochody dostawcze czy nawet ciężarówki i tiry. Brak zapadlin to lepsza kondycja opon i brak konieczności częstego mycia samochodu z ziemnych zabrudzeń. W ten sposób można również chronić zawieszenie samochodów. Nie bez znaczenia są oczywiście nie tylko kwestie praktyczne, ale i estetyczne. W końcu dobrze wykończona droga dojazdowa może poprawić ogólną estetykę okolic danej posesji prywatnej czy komercyjnej.

Czym można utwardzić teren przed posesją?

Tak naprawdę sposobów na utwardzenie terenu przed posesją jest wiele. Można zdecydować się na kruszywo takie jak tłuczeń, gruz, betonowy, żwir, kamienie naturalne czy też gnejs. Kamienie naturalne mogą stanowić podkład drogi dojazdowej, a warstwa wierzchnia może być wykonana np. z kostki brukowej. Jednak w tym przypadku koszty mogą być duże, a nie bez znaczenia jest także to, że takie wykonanie drogi jest po prostu pracochłonne. Trzeba też dopasować rodzaj kostki do natężenia ruchu, który będzie odbywał się po drodze, a także siły nacisku na podłoże poszczególnych samochodów osobowych czy też ciężarowych albo maszyn budowlanych. Zaletą kostki brukowej jest na pewno to, że jest odporna na działanie olejów, smarów czy benzyny. Można jednak wybrać lepszą alternatywę, a mianowicie płyty MON. Przede wszystkim takie materiały są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto zmienne warunki atmosferyczne. Są odporne na intensywne opady, mróz czy grad. Płyty betonowe drogowe mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie są łatwe w montażu. Można kłaść je bezpośrednio na podbudowę wykonaną na utwardzonej ziemi z usuniętą warstwą humusu, korzeni czy kamieni. Na podbudowę składają się kruszywa o różnym uziarnieniu. Podbudowa powinna mieć minimum 20 cm grubości. Następnie nakłada się jeszcze warstwę piasku albo mieszanki cementowo-piaskowej. Na tak przygotowane podłoże można kłaść płyty MON z zachowaniem przerw dylatacyjnych, które następnie wypełnia się pospółką o uziarnieniu 0/8 mm oraz piaskiem.

Jak utwardzić drogę dojazdową?

Czy prace związane z utwardzeniem drogi dojazdowej wymagają pozwolenia na budowę?

Należy wiedzieć że są sytuacje, gdy prace związane z utwardzeniem drogi dojazdowej do posesji wymagają pozwolenia na budowę. Kiedy trzeba się o nie starać? Gdy teren objęty jest dokumentem Natura 2000, czyli jest obszarem chronionym. Pozwolenie jest wymagane także wtedy, gdy teren wpisany jest do rejestru zabytków. Dokumenty z wnioskiem składa się do oddziału architektoniczno-budowlanego starostwa powiatowego. Gdy prowadzone prace mają wpływ na środowisko niezbędne jest pozwolenie. Starosta ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku i może w tym czasie zażądać wyjaśnień. Jeśli jednak nie zostaną złożone zastrzeżenia, będzie możliwość wykonania prac.

Czym można utwardzić samą posesję?

Już wiadomo jak utwardzać drogę dojazdową. A jak sytuacja wygląda w przypadku posesji? Otóż do utwardzenia można wybrać drobny żwir albo kratkę trawnikową. Podwórko można utwardzić także kamieniem naturalnym. Warto wiedzieć, że zarówno w przypadku posesji, jak i drogi dojazdowej nie można oszczędzać na podbudówce, co oznacza, że trzeba zastosować odpowiednią grubość materiału. Można przy tym wybrać tłuczeń drogowy, który jest tańszy od żwiru. Dobrze sprawdza się podsypka z kamienia naturalnego takiego jak grys, czy mieszkanka granitowa. Podbudowa ma znaczenie, aby materiały nawierzchniowe nie były wypychane do góry przez wody gruntowe. Warto zatem zadbać o jakość przy wykonywaniu drogi dojazdowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here