Żonglerka kartami kredytowymi i debetowymi

Wśród klientów banków zdarza się niezrozumienie co do tego, jak działają różne rodzaje kart płatniczych. Zbliżone wyglądem, używane są w ten sam sposób do podjęcia gotówki z bankomatu czy zapłaty w sklepie. Karta kredytowa a debetowa – kiedy najkorzystniej którą z nich się posługiwać?

Rodzaje kart płatniczych występujące na rynku

Wśród kart płatniczych najpopularniejsze są karty kredytowe i debetowe. Poza nimi istnieją karty obciążeniowe (połączenie dwóch pierwszych), prepaid (doładowywane, przedpłacone) i wirtualne (zapis elektroniczny). Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z pieniędzy należących do banku. Karty debetowe natomiast umożliwiają dostęp do własnych środków na koncie. Karty kredytowe i debetowe są najczęściej plastikowe, mały odsetek stanowią metalowe.

Warunki przyznania karty kredytowej i debetowe

Otwierając w dowolnym banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, dostaje się jednocześnie kartę debetową. Jej uzyskanie nie wymaga żadnych dodatkowych działań. Ułatwia ona korzystanie ze środków na koncie. Po pewnym czasie bank może zgodzić się na niewielkie saldo ujemne.

W celu otrzymania karty kredytowej należy złożyć odpowiedni wniosek. Bank go rozpatrzy, analizując zdolność wnioskodawcy do spłacenia zobowiązań oraz odsetków. Najczęściej konieczne będzie zaświadczenie o dochodach. Wymogi te wynikają z faktu, że karta kredytowa daje dostęp do zaciągania w banku pożyczek.

O tym należy pamiętać, korzystając z kart płatniczych

Karta kredytowa a debetowa – istnieją różnice w podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, posługując się każdą z nich.

Posiadanie karty debetowej zwykle nie wiąże się z żadnymi kosztami, jeśli zastosujemy ją do określonej ilości transakcji. Najczęściej jest w pełni powiązana z kontem i daje dostęp jedynie do własnych środków, nie narażając właściciela na wydanie więcej, niż posiada. Z otrzymaniem karty kredytowej wiąże się opłata, podobnie przy pobieraniu gotówki z bankomatu. Co miesiąc należy spłacać minimalną kwotę zadłużenia, a jego uregulowanie w czasie bezodsetkowym pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Karta kredytowa a debetowa – której i kiedy używać?

Jeżeli nie chce się korzystać z własnych środków, można użyć karty kredytowej. Będzie pomocna wtedy, gdy zabraknie środków na koncie osobistym i nie uda się zapłacić kartą debetową. Niespodziewanych kosztów nie wygeneruje karta debetowa. Przy jej użyciu podejmowanie gotówki jest bezpłatne w bankomacie własnego banku.

Istnieją powody, by posiadać obie karty – kredytową i debetową. Należy pamiętać, kiedy je wykorzystywać z nich tak, by nie ponieść niepotrzebnych kosztów. Taka żonglerka nie jest wcale trudna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj