Trzewiki robocze - charakterystyka i zastosowania

Obuwie robocze stosowane jest szeroko w zakładach pracy niemal na całym świecie. W Polsce stosowanie obuwia roboczego reguluje kodeks pracy, który jasno nakazuje używania odzieży roboczej w przypadku gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu bądź wybrudzeniu podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy. Wynika to również z przepisów BHP, gdyż sam but ma za zadanie również ochronić stopę pracownika przed ewentualnym urazem, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Istnieje kilka rodzajów butów roboczych, które są podzielone na klasyfikację. Wyróżniamy więc:

  • Półbuty – grupa A
  • Trzewiki robocze – grupa B
  • Buty – grupa C
  • Buty do kolan – grupa D
  • Buty z wydłużoną cholewką – grupa E

Trzewik, czyli zdecydowany zwycięzca wśród obuwia roboczego

Jednymi z najczęściej wybieranych przez pracodawców butów dla pracowników, są jednak trzewiki robocze, ze względu na zwiększoną ochronę stopy oraz samą wygodę użytkowania. Charakteryzują się one między innymi tym, iż za zadanie mają nie tylko chronić stopę, ale również kostkę pracownika. Dlatego trzewiki robocze nazywane są potocznie wysokimi, gdyż sięgają nieco powyżej kostki. Posiadają również bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, chronią przed urazami mechanicznymi oraz przede wszystkim skutecznie chronią przed kontaktem ze szkodliwą substancją, jeśli jesteśmy na taką narażeni podczas pracy. Korzyści płynące z użytkowania trzewików roboczych wynikają również z posiadania unikalnej Wkładki antyprzebiciowej, która zapewnia dobrą ochronę przed przypadkowym przebiciem podeszwy np. przez ostre kamienie, czy wystający z leżącej na ziemi deski gwóźdź. Z trzewików roboczych skorzysta nie tylko pracownik budowlany, który pracuje w zmieniających się warunkach atmosferycznych na dworze, czy wewnątrz remontowanego budynku, lecz również przykładowo operator wózka widłowego, który takie buty również powinien posiadać.

Sprawdź także:  Porady dotyczące wynajmu mieszkania

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Słowem podsumowania, przepisy BHP określają ściśle jakie obuwie powinien posiadać pracownik oraz w jakich warunkach powinny być użytkowane. Przyjęło się jednak, iż najczęściej pracodawcy oraz sami pracownicy sięgają po trzewiki robocze. Dobry trzewik to taki, który jest nie tylko wygodny, ale również potrafi ochronić stopę przed różnymi niebezpieczeństwami z zewnątrz. Zdecydowanie lepiej jest profilaktycznie chronić swoją stopę, niż później w drodze do szpitala żałować, że nie skorzystało się z obuwia roboczego. Może to przysporzyć niemałych problemów nie tylko zdrowotnych, lecz również z samym pracodawcą, który wymaga stosowania obuwia roboczego.