Płyta OSB jest niezwykle popularnym materiałem konstrukcyjnym, który spotkamy zarówno na małych, jak i dużych placach budowy. Ten materiał budowlany wyróżnia się bardzo dużym zakresem trwałości i łatwością w obróbce. Jeśli chcesz sprawdzić jaka płyta OSB będzie najlepsza i w jakiej cenie warto szukać tego produktu, sprawdź koniecznie ten artykuł.

Płyta OSB jest materiałem drewnopochodnym o zawartości drewna w okolicy 90%. Pozostałą część stanowi mieszanka żywicy syntetycznej, która pełni głównie rolę spoiwa. Patrząc na płytę OSB, możemy odnieść wrażenie, że jest ona zlepkiem przypadkowo rozmieszczonych wiórów drewnianych, które zostały zalane żywicą syntetyczną i sprasowane we wcześniej przygotowanej formie. Nic jednak bardziej mylnego. Płyta OSB jest dokładnie przemyślaną i sprawdzoną konstrukcją, która składa się z różnych segmentów, dzięki którym całość ma odpowiednią wytrzymałość na zginanie i rozciąganie.

Rodzaje płyty OSB

Sprawdzając ofertę sklepów i marketów budowlanych możemy zauważyć, że płyta OSB występuje nie tylko w różnych grubościach czy wymiarach, ale również różnych klasach odpowiedzialnych za jej przeznaczenie. Każda z dostępnych klas charakteryzuje się konkretnym przeznaczeniem płyty.

Płyta OSB-1 jest przeznaczona głównie do stosowania w suchych warunkach, wewnątrz budynków. Jej konstrukcja nie jest stworzona do przenoszenia dużych obciążeń dlatego, też należy dokładnie sprawdzić, czy ten rodzaj materiału podoła naszym oczekiwaniom.

Płyta OSB-2 podobnie jak płyta OSB-1 cechuje się niską odpornością na wilgoć, dlatego też powinna być stosowana w suchych pomieszczeniach zamkniętych. W odróżnieniu jednak od najniższej wersji płyta OSB-2, dzięki swojej konstrukcji pozwala przenosić większe obciążenia, dzięki czemu sprawdza się w roli płyty nośnej.

Płyta OSB-3 charakteryzuje się takimi samymi zdolnościami na przenoszenie obciążeń jak w przypadku płyty OSB-2, jednak trzecia klasa pozwala na wykorzystywanie jej w warunkach o umiarkowanej wilgotności powietrza. Dzięki tym właściwościom płyta OSB-3 jest obecnie najczęściej wybieraną płytą budowlaną.

Płyta OSB-4 jest to najwyższa klasa dla płyty OSB, która wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością na wszelkiego rodzaju obciążenia mechaniczne oraz podwyższoną wilgotność powietrza. Tak wysokie parametry techniczne sprawiają, że płyta OSB-4 bardzo dobrze sprawdzi się jako materiał budowlany w stawianiu konstrukcji nośnych czy podczas budowania ścian domów szkieletowych.

Płyta OSB — wymiary i grubość

Płyta OSB ze względu na swoją wszechstronność stała się bardzo popularnym materiałem budowlanym, a co za tym idzie, dostępność oferowanych przez producentów wariantów jest naprawdę spora. W marketach i hurtowniach budowlanych możemy spotkać najpopularniejszy wymiar płyty OSB, jakim jest 1250 × 2500 mm. Oczywiście bardzo często jest oferowana również mniejsza wersja płyty o wymiarach 675 × 2500, która znakomicie sprawdza się jako uzupełnienie podczas montażu dużych powierzchni. Warto wspomnieć, że wybrani producenci oferują również płytę OSB o wymiarach 5000 × 2500 mm, jednak ze względu na wymiary, jej transport może okazać się trudniejszy.

Jeśli chodzi o samą grubość płyty OSB, do dyspozycji mamy zdecydowanie więcej wariantów i możemy wybierać między płytami o grubości 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm i 25 mm.

Cena płyty OSB Szczecin

Cena płyty OSB zależy od wielu czynników jak jej klasa, grubość, wymiar i producent. Najpopularniejsza płyta OSB-3 Swiss Krono o standardowych wymiarach 1250 × 2500 mm i jednej z popularniejszych grubości 12 milimetrów w sezonie letnim 2021 zaczyna się od około 21 złotych za jeden metr kwadratowy, co daje nam około 158 złotych za standardową płytę. Ze względu na dynamicznie zmieniające się ceny surowca, jakim w zdecydowanej większości jest drewno, cena płyty może znacząco różnić się w ciągu kolejnych miesięcy.

Jeśli szukasz płyty OSB w dobrej cenie, sprawdź koniecznie skład budowlany Nowa-System w Szczecinie, gdzie znajdziesz płytę OSB Egger dostępną na miejscu. Nowa-System dysponuje również dużymi ilościami popularnych materiałów budowlanych, które mogą kompleksowo dostarczyć w dowolne miejsce na terenie kraju. Zespół Nowa-System to osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, dzięki czemu możemy polegać na ich wiedzy i propozycjach w kwestii doboru materiałów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj