Płytki na schody i balkon – jakie materiały wybrać, aby stworzyć spójny styl Twojego domu?

Urządzając dom, wiele uwagi poświęcamy zwykle wystrojowi wnętrza. Zastanawiamy się, jakie kafelki łazienkowe wybrać, na jaki kolor pomalować ściany, jakie meble będą pasować do ulubionego stylu. Tymczasem nie mniej ważny jest wygląd zewnętrzny budynku. W tym artykule podpowiadamy, jakie wybrać płytki zewnętrzne na schody oraz na balkon.

Czy płytki na schody wejściowe muszą być takie same jak na balkonie? Oczywiście nie muszą. Warto jednak, by ich styl ze sobą korespondował, co pozwoli uniknąć estetycznego misz-maszu. Poniższy przegląd materiałów, z jakich wykonane mogą być płytki schodowe oraz płytki na balkon Dekordia, pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Gres – idealny materiał na płytki zewnętrzne na schody i balkon

Płytki gresowe powstają z połączenia kilku rodzajów gliny, skalenia oraz piasku. Następnie mieszanka jest prasowana pod wysokim ciśnieniem, a w kolejnym kroku wypalana w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. 

Gres cechuje się niską nasiąkliwością na poziomie ok. 0,5 proc. Z tego względu nie tylko nadaje się na płytki na schody zewnętrzne czy balkon, ale również często są z niego wykonywane kafelki łazienkowe. Płytki do łazienki również muszą mieć niską nasiąkliwość, żeby nie wnikała w nie wilgoć.

Ponadto gres to materiał odporny na mróz i uszkodzenia mechaniczne. Płytki na balkon na Dekordia.pl często wykonane są z gresu, podobnie jak płytki zewnętrzne na schody.

Gres szkliwiony występuje w różnych kolorach i odcieniach. Niekiedy jest dodatkowo zdobiony rozmaitymi ornamentami. Dzięki temu łatwo znaleźć odpowiednie płytki gresowe na schody i balkon, które będą pasować nie tylko do siebie, ale również do elewacji budynku.

Płytki klinkierowe – rustykalny klimat wokół Twojego domu

Klinkier powstaje z mieszanki gliny i piasku wypalanej w wysokiej temperaturze. Jego odporność na czynniki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia czynią z niego idealny materiał na płytki zewnętrzne na schody i na balkon. Ponadto chropowata powierzchnia płytek klinkierowych ma naturalne właściwości antypoślizgowe.

Płytki klinkierowe zazwyczaj są utrzymane w odcieniach czerwieni i ciepłego brązu lub szarości. Niekiedy imitują kamień i beton. Po klinkierowe płytki do łazienki utrzymane w takiej stylistyce chętnie sięgają amatorzy stylu industrialnego. Z kolei ciepłe odcienie płytek klinkierowych na schodach i balkonie pomogą stworzyć sielski, rustykalny klimat wokół domu.

Warto pamiętać, że na płytkach klinkierowych dobrze widać wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pył czy zacieki po deszczu. W związku z tym wymagają regularnego czyszczenia.

Płytki zewnętrzne kamienne – odrobina luksusu na schodach i balkonie

Balkon, taras czy schody wejściowe wyłożone płytkami kamiennymi zyskują elegancki, luksusowy charakter. Płytki zewnętrzne na schody lub na balkon wykonane z granitu lub piaskowca są bardzo trwałe. Nie obędzie się jednak bez impregnacji. Jeśli zaniedbasz używanie specjalnych preparatów do czyszczenia kamienia, płytki stracą swój piękny połysk, mogą się również odbarwić. 

Mimo że powierzchnia płytek kamiennych pięknie błyszczy, nie należy się obawiać, że są śliskie. W procesie groszkowania lub płomieniowania zyskują one właściwości antypoślizgowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj