Plafony Art Deco - elegancja i luksus?

Art Deco to styl rozpowszechniony w latach 1919-1939. Jego cechami charakterystycznymi są wzory geometryczne, które wydobywają piękno z przedmiotów codziennego użytku, jak również dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół oraz żywa i jasna kolorystyka. Teraz styl ten „wraca do łask” i coraz częściej pojawia się na salonach, w przenośni i dosłownie. Wykorzystując taką stylizację, uzyskać można wnętrze pełne elegancji i luksusu. Obecnie dostrzec można nowe wcielenie Art Deco, jednak niezmienne jest to, że jego podstawy sięgają wieku dwudziestego i czerpią inspirację z tych wcześniejszych projektów.

Aby zagłębić się w tematykę plafonów warto na początek zapoznać się z samym pojęciem. Definicja plafonu zawiera nawiązanie do sztuki i niesamowitych zdobień. Dawniej, już w starożytności, była to podniebna część sklepienia lub sufit zawierająca cudowne malowidła, płaskorzeźby lub freski na zamocowanym odpowiednio płótnie. Największą popularnością cieszyły się w okresie renesansu. Obecnie nie ma już takich zdobień, została nazwa – plafony –  zdobione, ściśle przylegające do sufitu źródła światła, niesamowicie potrzebne w domu czy mieszkaniu, a nawet biurze.

Plafony projektowane w stylu Art Deco są idealne do wnętrz minimalistycznych, z których wydobędą niepowtarzalny charakter. Po zastosowaniu takiego rozwiązania, pomieszczenie momentalnie zyska elegancki element dekoracji.

W sypialni, kuchni lub salonie luksusu doda plafon Zeil od producenta oświetlenia Maytoni ze sklepu https://ardant.pl/producent/maytoni/. To oryginalna, szklana lampa, która równomiernie rozświetli pomieszczenie ciepłym blaskiem. Wykonanie, z dbałością o detale, przyciąga uwagę.

Często spotkać się można z plafonami wykonalnymi w omawianym stylu z wykorzystaniem barwionego szkła i techniki witrażu. Zamknięte lampy, takie jak Mission od firmy Interiors to subtelny dodatek do sypialni lub kuchni. Na pierwszy „rzut oka” widać niesamowicie skrupulatnie wykonane wzory geometryczne na mlecznym i przezroczystym szkle witrażowym. Uwagę przyciągają również kolorowe elementy. Nadaje się nie tylko do stylizacji Art Deco, ale również klasycznych nadając im niebywałej wykwintności.

Plafony mogą fantastycznie dopełniać aranżacje w tylu glamour, również te zawierające wzory geometryczne. Urzekają one piękną linią i elegancją, a nowoczesne materiały sprawiają, że wyglądają jeszcze bardziej stylowo, co czyni je nietuzinkową dekoracją każdego wnętrza. Glamour to nie tylko kryształowe czy złote zdobienia, to również doskonale wyważone dodatki, które nie „przeważą” całej aranżacji na „zła stronę”. Oczywiście oba style to definicja elegancji i luksusu, na który nie każdego stać. Takie źródła światła przeznaczone są do hoteli, restauracji czy halli. Pięknie będą również prezentować się w pałacowych pomieszczeniach. Nie należy jednak zapominać, że taki awangardowy dodatek w postaci plafonu Art Deco fantastycznie wyróżni się na tle klasycznych stylizacji sypialni, pokoju gościnnego czy jadalni. Sprawdzają się też doskonale w niskich i niewielkich pomieszczeniach, gdzie zwykła lampa wisząca przytłoczyłaby stylizację oraz zburzyła całą aranżację. Więcej ciekawych pomysłów i lamp znajdziesz w serwisie ardant.pl – sprawdź naszego bloga i poznaj ciekawe aranżacje do wszystkich pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj