Ogrzewanie domu - sprawdzamy instalację centralnego ogrzewania

Aby mieć pewność, że ogrzewanie centralne w domu będzie działać bez zarzutu, należy sprawdzić działanie jej poszczególnych elementów. Czynności te to przede wszystkim czyszczenie urządzeń grzewczych, sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji i odpowietrzenie grzejników. Wykonanie tych działań w odpowiednim czasie umożliwia sprawne działanie instalacji grzewczej przez cały sezon zimowy.

Konserwacja i przygotowanie kotła grzewczego

Kocioł jest najważniejszym elementem grzewczym w instalacji centralnego ogrzewania, piec centralnego ogrzewania powinien być umieszczony w odosobnionym i specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu. Zazwyczaj znajduje się ono w piwnicy albo na parterze budynku. Od kotła odprowadzone są specjalne rury, które zaopatrują w ciepłą wodę wszystkie grzejniki do pokoju. Od pieca odchodzi przewód kominowy, który odprowadza spaliny, dlatego przed sezonem grzewczym trzeba sprawdzić jego drożność, powinien on być też przykryty specjalną osłoną przeciwdeszczową, aby woda nie dostawała się do środka.

Odpowiednia eksploatacja kotła jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na pracę systemu grzewczego. Konserwacja kotła polega na usuwaniu na bieżąco pojawiających się usterek, nowsze modele można specjalnie wyregulować, ale starsze wymagają dokładnego przeglądu. Zajmuje się tym serwisant posiadający uprawnienia, raz do roku powinien przeprowadzić przegląd. Koszty takich przeglądów są dużo niższe, niż koszty naprawy awarii kotła. Właściwa praca kotła wpływa także na jego wydajność, jeśli jest nieodpowiednio wyregulowany, może zużywać dużo więcej opału. Prace związane z czyszczeniem kotła można też wykonać indywidualnie, jeśli jest obłożony sadzą, jego efektywność może się obniżyć nawet o 30 procent. Trzeba pamiętać, że stosowanie paliw dedykowanych do konkretnego urządzenia podnosi jego wydajność, wówczas wystarczy przeprowadzać czyszczenie raz na kilka tygodni. W innym przypadku trzeba usuwać częściej zanieczyszczenia, wydajność kotła w takim przypadku również spada.

Sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji grzewczej

Przed rozpoczęciem odpowietrzania grzejników, trzeba sprawdzić ciśnienie wody. Jest ono oznaczone na wskaźniku manometru, z reguły powinno wynosić od 1 do 2 barów. Spadek wskazuje zazwyczaj na występujące nieszczelności w układzie grzewczym, aby zwiększyć wysokość ciśnienia można dolać delikatnie trochę wody do instalacji. Przed wykonaniem takiej czynności trzeba pamiętać o wyłączeniu kotła i pompy obiegowej instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli ciśnienie jest wyższe niż w ubiegłym sezonie trzeba spuścić trochę wody z instalacji. Kiedy spadek ciśnienia jest duży, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.

https://www.artykulygrzewcze.com/grzejniki-panelowe.html

Odpowietrzanie grzejników

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy odpowietrzyć wszystkie grzejniki, trzeba też dokładnie oczyścić ich powierzchnię grzewczą, zbrudzona powierzchnia nie jest dobrym przewodnikiem ciepła. Na zapowietrzenie grzejników wskazuje ich nierównomierne oddawanie ciepła, czasami słychać też różne odgłosy z wnętrza grzejników. Nowe urządzenia tego typu zazwyczaj są zaopatrzone w odpowietrzniki, kaloryfery mogą być też zaopatrzone w automatyczny system odpowietrzania, wówczas wystarczy stosować się do zaleceń producenta. Zapowietrzony grzejnik wpływa na nieodpowiednią pracę całego systemu grzewczego.

W sytuacji, kiedy instalacja centralnego ogrzewania jest w odpowiedni sposób uruchamiana, poprzez stopniowe napełnianie wodą oraz odpowietrzanie, wówczas działa prawidłowo i nie ma potrzeby częstego odpowietrzania grzejników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj