Mapy na ścianę do każdego domu

Motyw przewodni gabinetu – mapa. W dawnych siedzibach rodzin ziemiańskich bardzo często pojawiał się pokój, salon przynależny panu domu. W tej strefie obowiązkowo można było zobaczyć duże dębowe biurko, sekretarzyk, czasami stolik do gier karcianych. Ściany zdobiły różnorodne trofea z polowań, obrazy z nastrojowymi pejzażami, portrety rodzinne, bohaterów narodowych lub dobrodziejów danego rodu. Mapa, oczywiście również wpisywała się w estetykę takiego pomieszczenia i stanowiła ważny akcent wystroju męskiego gabinetu. Uwiarygodniała klasę właściciela, jego obycie, doświadczenia w podróżowaniu i otwartość na kontakty ze światem. Często nad biurkiem głowy rodziny można było dostrzec dokładną mapę włości rodzinnych z ewidencją gruntów i zabudowań. Był to dowód na to, jakim troskliwym zarządcą rodzinnego majątku był pan domu.

Mapa – współczesny element dekoracji

Z krajobrazu rodzimego na wiele dekad zniknęły dworki, ziemiańskie rezydencje. Mapy raczej nie były popularną ozdobą małych mieszkań w drugiej połowie XX wieku. Pozostały widoczne w wystrojach budynków użyteczności publicznej, w urzędach i szkołach. Triumfalny powrót map, jako ozdoby ściennej naszych mieszkań nastąpił właściwie całkiem niedawno. Za początek swoistego renesansu mapy ściennej w naszych czterech kątach należy uznać modę na tworzenie domowych galerii. Polacy pokochali aranżowanie ekspozycji złożonych ze zdjęć, ramek z sentencjami, oryginalnymi rysunkami i plakatami. Staramy się aby nasze zbiory, kompozycje były nietuzinkowe, efektowne i przyciągające uwagę. Nie może wśród nich zabraknąć map! Im bardziej będzie ona niepowtarzalna i unikalna tym lepiej dla końcowego efektu.

Mapy drewniane

Jeśli szukamy przeciwwagi dla obrazów, zdjęć umieszczonych pod szkłem, pomyślmy o drewnianym akcencie w galerii na ścianie. Mapy z drewna mogą również zostać wyeksponowane jako jeden, mocny motyw na ścianie w naszym salonie, korytarzu czy nad schodami. Będzie to również bardzo inspirująca i ciekawa ozdoba pokoju dziecięcego. Drewniane mapy na ścianę podsuną naszym milusińskim kreatywne skojarzenia o świecie. Studiowanie mapy zawsze pociągało za sobą pytania o to, kto zamieszkuje dalekie kontynenty, jak wyglądają odległe zakątki, o faunę i florę naszego globu itp. Przekonajcie się więc o tym jak dużo radości i zadowolenia może przynieść wam mapa jako ozdoba ścienna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj