Lilie wodne do oczka

Efektowną ozdobą stawu są lilie do oczka wodnego. Oczko wodne może być nawet wykonane z beczek lub naczyń, które są ustawione na tarasie. Do tego celu najlepiej wykorzystać miniaturowe lilie wodne.

Lilie wodne w oczku

Są one jednymi z najładniejszych roślin wodnych. Znane są przede wszystkim obrazy Claude’a Moneta przedstawiające lilie. Nawet najmniejsze oczko wodne może być ozdobione przy użyciu lilii wodnej. Grzybienie białe to inaczej byliny, które zimują w gruncie. W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić oczko wodne bez tych roślin. Lilię wodną można spotkać w kolorze białym, pomarańczowym, żółtym, czerwonym oraz różowym.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że lilia wodna otwiera się tylko w ciągu dnia, a jej średnica wynosi około 25 centymetrów. Żeby zakwitła temperatura musi oscylować w okolicach 18 stopni Celsjusza. Zapach tych kwiatów jest delikatny, a owady je zapylają. Niestety należy pamiętać, że nie są zbyt trwałe, ponieważ czas kwitnienia wynosi zaledwie 4-5 dni. Istnieją różne odmiany lilii wodnych. Różnią się one od siebie przede wszystkim siłą wzrostu, dlatego powinny być dobierane indywidualnie do rozmiarów posiadanego oczka wodnego.

Sprawdź także:  Ogród na balkonie: Jak go urządzić

Głównym elementem dekoracyjnym są kwiaty, ale na wyróżnienie zasługują także liście. Są one zaokrąglone, pokryte woskiem, a ich średnica osiąga 30 centymetrów. Ich kolor jest zielony, purpurowy lub plamisty. Liczne komory powietrzne, które znajdują się w blaszce liściowej sprawiają, że lilia może unosić się na powierzchni wody. Kłącze powinno być wykopane na wiosnę i podzielone na kilka części. Robi się tak, kiedy liczebność kwiatów maleje.

Kiedy sadzić lilie wodne?

Lilie wodne powinny być sadzone w nieruchomej, spokojnej wodzie. W pobliżu nie mogą znajdować się fontanny oraz wypływy wody. Najlepiej zacząć je sadzić w połowie maja, a w skład podłoża musi wchodzić gliniasta ziemia ogrodowa. Należy pamiętać, że woda miękka i kwaśna jest odpowiednia dla lilii wodnych. Większość odmian lubi słońce, ale niektóre z nich rosną jedynie w zacienionym oczku wodnym.

Sprawdź także:  Zalety i wady sztucznej trawy

Do ich uprawy powinno się stosować nawozy azotowe. Nie mogą one w swoim składzie zawierać fosforu, ponieważ może on prowadzić do rozwijania się glonów. Nikt w swoim oczku wodnym nie chciałby raczej takich gości. Zimą lilie wodne można wykopać, a następnie mogą być przechowywane w pomieszczeniu, w którym nie panuje ujemna temperatura.