Lilie wodne do oczka

Efektowną ozdobą stawu są lilie do oczka wodnego. Oczko wodne może być nawet wykonane z beczek lub naczyń, które są ustawione na tarasie. Do tego celu najlepiej wykorzystać miniaturowe lilie wodne.

Lilie wodne w oczku

Są one jednymi z najładniejszych roślin wodnych. Znane są przede wszystkim obrazy Claude’a Moneta przedstawiające lilie. Nawet najmniejsze oczko wodne może być ozdobione przy użyciu lilii wodnej. Grzybienie białe to inaczej byliny, które zimują w gruncie. W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić oczko wodne bez tych roślin. Lilię wodną można spotkać w kolorze białym, pomarańczowym, żółtym, czerwonym oraz różowym.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że lilia wodna otwiera się tylko w ciągu dnia, a jej średnica wynosi około 25 centymetrów. Żeby zakwitła temperatura musi oscylować w okolicach 18 stopni Celsjusza. Zapach tych kwiatów jest delikatny, a owady je zapylają. Niestety należy pamiętać, że nie są zbyt trwałe, ponieważ czas kwitnienia wynosi zaledwie 4-5 dni. Istnieją różne odmiany lilii wodnych. Różnią się one od siebie przede wszystkim siłą wzrostu, dlatego powinny być dobierane indywidualnie do rozmiarów posiadanego oczka wodnego.

Głównym elementem dekoracyjnym są kwiaty, ale na wyróżnienie zasługują także liście. Są one zaokrąglone, pokryte woskiem, a ich średnica osiąga 30 centymetrów. Ich kolor jest zielony, purpurowy lub plamisty. Liczne komory powietrzne, które znajdują się w blaszce liściowej sprawiają, że lilia może unosić się na powierzchni wody. Kłącze powinno być wykopane na wiosnę i podzielone na kilka części. Robi się tak, kiedy liczebność kwiatów maleje.

Kiedy sadzić lilie wodne?

Lilie wodne powinny być sadzone w nieruchomej, spokojnej wodzie. W pobliżu nie mogą znajdować się fontanny oraz wypływy wody. Najlepiej zacząć je sadzić w połowie maja, a w skład podłoża musi wchodzić gliniasta ziemia ogrodowa. Należy pamiętać, że woda miękka i kwaśna jest odpowiednia dla lilii wodnych. Większość odmian lubi słońce, ale niektóre z nich rosną jedynie w zacienionym oczku wodnym.

Do ich uprawy powinno się stosować nawozy azotowe. Nie mogą one w swoim składzie zawierać fosforu, ponieważ może on prowadzić do rozwijania się glonów. Nikt w swoim oczku wodnym nie chciałby raczej takich gości. Zimą lilie wodne można wykopać, a następnie mogą być przechowywane w pomieszczeniu, w którym nie panuje ujemna temperatura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj