Konstrukcja zaworu elektromagnetycznego

Zawór elektromagnetyczny składa się z następujących głównych części: korpusu, pokrywy, membrany (tłoka), sprężyny, nurnika, tłoczyska i cewki elektrycznej (solenoidu).  Korpusy i pokrywy zaworów są formowane z mosiądzu, stali nierdzewnej, żeliwa lub polimerów: polipropylenu, ecolonu, nylonu itp. Zawory są przeznaczone do stosowania w różnych mediach roboczych, ciśnieniach i temperaturach. Do produkcji wtyczek i trzpieni stosowane są specjalne materiały magnetyczne. Cewki (solenoidy) do zaworów produkowane są w obudowach pyłoszczelnych lub hermetycznie zamkniętych. Cewki nawijane są wysokiej jakości drutem emaliowanym z miedzi elektrotechnicznej. Połączenie z rurociągiem jest gwintowane lub kołnierzowe. Wtyczka służy do podłączenia do sieci elektrycznej. Sterowanie odbywa się poprzez podanie napięcia (lub impulsu) na cewkę.

Zasada działania zaworu elektromagnetycznego bezpośredniego działania

Zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania nie posiada kanału pilotowego. Elastyczna membrana ma w środku sztywny metalowy pierścień i jest połączona z tłokiem za pomocą sprężyny. W momencie otwarcia zaworu, pod wpływem pola magnetycznego cewki, tłok porusza się do góry i zwalnia siłę działającą na membranę, która chwilowo unosi się i otwiera zawór. Przy zamykaniu (brak pola magnetycznego) sprężynowy trzpień opuszcza się i dociska membranę do powierzchni uszczelniającej siłą pierścienia.

Dla zaworów elektromagnetycznych bezpośredniego działania nie jest wymagane minimalne ciśnienie różnicowe na zaworze, ΔPmin=0 bar. Zawory bezpośredniego działania mogą być stosowane w instalacjach z ciśnieniem w linii, jak również na zbiornikach rozładunkowych, zbiornikach akumulacyjnych i w innych miejscach, gdzie ciśnienie jest niewielkie lub nie występuje.

Zasada działania zaworu bistabilnego

Zawór bistabilny posiada dwie stałe pozycje: „Otwarta” i „Zamknięta”. Przełączanie pomiędzy nimi odbywa się sekwencyjnie za pomocą krótkiego impulsu na cewce zaworu. Impulsy mają zmienną polaryzację i dlatego zawory bistabilne mogą być sterowane tylko napięciem stałym. Nie jest konieczne podawanie napięcia na cewkę, aby utrzymać zawór w pozycji otwartej lub zamkniętej. Bistabilne zawory elektromagnetyczne są zaprojektowane jako zawory pilotowe, tzn. wymagane jest minimalne ciśnienie różnicowe.

Zawór elektromagnetyczny jest funkcjonalnym i niezawodnym zaworem rurociągowym. Specjalne cewki elektromagnetyczne mają żywotność do 1 miliona operacji przełączania. W zależności od średnicy, ciśnienia i wersji, średni czas potrzebny do uruchomienia zaworu elektromagnetycznego waha się od 30 do 500 milisekund. Zawory elektromagnetyczne mogą być stosowane jako urządzenia odcinające do zdalnego sterowania, jak również dla bezpieczeństwa, jako zawory elektromagnetyczne odcinające, przełączające lub odcinające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here