Jałowiec chiński Stricta w Twoim ogrodzie

Jałowiec chiński Stricta to iglasty krzew znacznie łatwiejszy w uprawie niż popularne tuje i cyprysiki. Jest odporny na mróz, nie odkształca się pod śniegiem, a dużą popularność zyskał dzięki niezwykle dekoracyjnemu wybarwieniu. Na korzyść odmiany przemawia również różnorodne zastosowanie, dzięki czemu odnajdzie się w większości ogrodów. Zobacz, jak zaaranżować jałowca chińskiego na swojej posesji.

Jałowiec chiński Stricta – krótka charakterystyka odmiany

 

Jałowiec chiński Stricta (Juniperus chinensis Stricta) należy do rodziny cyprysowatych, a w naturze porasta tereny Chin, Japonii oraz Mongolii. W środowisku naturalnym może dorastać do kilkunastu metrów wysokości, jednak uprawa ogrodowa nie daje takich możliwości. Jest to odmiana wolnorosnąca. Po 10 latach uprawy osiąga zaledwie do 2 metrów wysokości i około 1 metr średnicy, więc idealne sprawdzi się nawet na niewielkich posesjach, zachowując przez cały ten czas ładny, kolumnowy pokrój.

Odmiana Stricta ma naturalnie stożkowy kształt, zwarty i wyprostowany. Wzniesione pionowo gałązki pokryte są niebieskozielonymi igłami, które zimą przybierają stalowoniebieskie wybarwienie. Wiosną z kolei krzewy rozwijają złocistożółte przyrosty, co wygląda bardzo efektownie i dekoracyjnie. Gęsta korona zimą nie „ugniata” się pod poduchami śniegu, a wiosną i latem daje schronienie chętnie gniazdującym w niej ptakom.

Jałowiec nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o uprawę, jednak słoneczne stanowiska powodują piękniejsze wybarwienie igieł, dlatego warto zadbać o odpowiedni dostęp do naturalnego światła. Preferuje podłoża suche i piaszczyste, lekkie, dobrze przepuszczalne. Jest wysoce odporny na niekorzystne warunki klimatyczne, dobrze znosi suszę (w przypadku długotrwałego braku opadów należy pamiętać o podlewaniu), nie jest podatny na ataki szkodników i choroby. Dosyć dobrze znosi cięcie, więc można go formować, ale ze względu na naturalną zwartość krzewu, pewnie nie będzie to konieczne.

Jałowiec chiński Stricta w Twoim ogrodzie

 

Naszym zdaniem jałowiec Stricta to roślina niedoceniana. A szkoda, bo odmiana charakteryzuje się szerokim zastosowaniem i wieloma możliwościami aranżacyjnymi. Ze względu na wysoką odporność odnajdzie się w każdych warunkach i w każdym ogrodzie. Co ciekawe, odmiana Stricta może być również sadzona w odpowiednio obszernych donicach i pojemnikach, by zdobić tarasy i balkony.

Drzewka posadzone pojedynczo będą przykuwały wzrok na tle jednolitego trawnika, nawet na dużych przestrzeniach. Sprawdzą się jako tło dla kolorowych bylin i niższych, jednorocznych roślin ozdobnych. Jałowiec Stricta to świetna propozycja na wszelkiego rodzaju zielone szpalery i labirynty. Mogą być sadzone wzdłuż ogrodowych alejek lub wykorzystane do rozdzielenia poszczególnych fragmentów posesji. Ze względu na zwarty pokrój i łatwość formowania, odmiana Stricta sprawdzi się w roli żywopłotu oraz jako zasłona dla mniej efektownych elementów architektury. Odnajdzie się na skarpach, zboczach oraz na mieszanych klombach w towarzystwie innych krzewów, np. azalii ogrodowej lub berberysu. 

Krzew najlepiej kupować w sprawdzonych i godnych zaufania miejscach, cieszących się dobrą opinią wśród klientów. Sadzonki jałowca chińskiego Stricta możesz kupić w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol, który w branży ogrodniczej działa od ponad trzech dekad. Zobacz: https://florexpol.eu/centrum-ogrodnicze-debowka/5080-jalowiec-chinski-stricta.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj