Jakie rośliny do oczka wodnego?

Oczko wodne potrafi pięknie ozdobić otwartą przestrzeń i urozmaicić architekturę ogrodu. Świetnym pomysłem jest zdecydowanie się na pielęgnowanie w nim specjalnych gatunków kwiatów wodnych. Które rodzaje roślin do oczka wodnego są najchętniej wybierane? O tym poniżej.

Lilie wodne — piękne okazy kwiatów wodnych

Lilie wodne to chyba najpopularniejsze rośliny, jakie można zaobserwować w oczkach wodnych. Inna nazwa tych niezwykłych roślin to grzybienie lub nenufary. Wielu osobom kojarzą się one z romantyczną sceną w filmie „Noce i dnie”. Nic dziwnego. Są niezwykle urokliwe, dostojne i przywołują wspomnienie lata. Imponują nie tylko dużymi kwiatami, które mogą mieć średnicę nawet ponad 20 centymetrów, ale również rozłożystymi liśćmi. Mają delikatny i charakterystyczny dla siebie zapach. Nenufary kwitną w różnych kolorach. Podziwiać zatem możemy zarówno białe, pomarańczowe, żółte, różowe, jak i czerwone lilie wodne.

Jak długo kwitną grzybienie?

Te piękne kwiaty, by mogły w pełni okazać swój urok, potrzebują co najmniej 19 stopni ciepła. Nenufary, chociaż są niezwykle efektowne, nie cieszą zbyt długo swoim widokiem. Okres ich kwitnienia to zaledwie 5 dni, a kiedy przekwitną, pozostawiają na powierzchni tafli jedynie ciemnozielone, grube liście. To właśnie one zapobiegają namnażaniu się niekorzystnych grzybów i glonów w oczku wodnym.

Jak odpowiednio dobrać lilię wodną do oczka wodnego?

Grzybienie w zależności od odmiany różnią się tempem wzrostu i jest to decydujący czynnik, który należy brać pod uwagę, stawiając na uprawę tych kwiatów. Z tego powodu odmiana o szybkim wzroście powinna być sadzona w głębokim oczku wodnym, natomiast wolnorosnąca doskonale nada się do płytkiego zbiornika wodnego. Nenufary różnią się od siebie również stopniem odporności na mrozy i zimna. Właśnie dlatego należy dokładnie zastanowić się, który gatunek trzeba wykopać przed zimą, by mógł cieszyć oko w następnym sezonie.

W jaki sposób uprawiać grzybienie?

Uprawa lilii wodnych nie jest zbyt wymagająca. Ważne jest jednak, by nenufary miały nieograniczony dostęp do słońca. Tylko nieliczne odmiany tych kwiatów tolerują półcień. Warto również raz do roku nawozić te rośliny. Polecane są nawozy, które zawierają wyłącznie azot. Mieszanki z fosforem mogłyby niekorzystnie wpłynąć na środowisko w oczku wodnym.

Sadzonki lilii wodnych można łatwo nabyć w sklepach ogrodniczych lub w sprzedaży internetowej. Ich uprawa nie wymaga przesadnych umiejętności, natomiast efekt wizualny oczka wodnego zachwyci każdego.

Szeroki wybór roślin do oczka wodnego znajdziesz w sklepie Water and Garden.

Producent roślin do oczek wodnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj