Jaki materiał wybrać na baterię kuchenną?

Nie jest to łatwe pytanie, ponieważ na rynku jest tak wiele baterii. Aby wybrać odpowiednią baterię i prawidłowo ją zamontować, skontaktuj się z dobrym hydraulikiem w Łodzi.

Większość baterii kuchennych wykonana jest z mosiądzu, ale mają one różne powłoki.

Mosiądz.

Krany mosiężne są najbardziej powszechne i popularne, ponieważ są trwałe, mniej narażone na działanie wody i stosunkowo niedrogie. Konstrukcja mosiężna może być ozdobiona dowolnym rodzajem obróbki powierzchniowej – od chromowania po emaliowanie. Zdecydowana większość kranów ma wykończenie w kolorze polerowanego chromu, satynowego niklu (stali nierdzewnej) lub brązu. Wszystkie te wykończenia są trwałe i zachowują swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Mimo to, niektóre są bardziej wytrzymałe niż inne.

Chrom.

Chrom jest najtrwalszą powłoką. Jednak odciski palców, plamy z gotowania i inne zabrudzenia są bardzo widoczne.

Nikiel

Nikiel występuje w różnych wykończeniach. Zazwyczaj oznacza się ją słowami „szczotkowana”, „satynowa” lub „stal nierdzewna”. Nikiel, w przeciwieństwie do chromu, ma raczej matowy niż błyszczący połysk. Jest trwały, uniwersalny i łatwy w pielęgnacji.

Brąz

„Brązowe baterie” uzyskują swój brązowawy odcień nie poprzez metalizowanie czy chromowanie, ale poprzez natryskiwanie np. epoksydowe lub emaliowe. Powłoka ta jest trwała, ale jest mniej odporna na odpryski i zarysowania. Silumin (stop aluminium z krzemem). Pochodzące z Chin i Turcji, jest to najbardziej przyjazna dla budżetu opcja, ale również najkrócej działająca. Jego żywotność to tylko pół roku do roku, potem zacznie przeciekać i pękać. Gorąca woda działa szczególnie destrukcyjnie na silumin. Jednak dzięki niskiej cenie baterie siluminowe są świetną opcją do domków letniskowych czy mieszkań na wynajem turystyczny.

Pamiętaj, że w sklepie możesz znaleźć np. mosiężną baterię z siluminowymi elementami, dlatego sprawdź wagę wybranego modelu – lekkość powinna Cię zaalarmować.

Stal.

Rzadziej spotyka się baterie ze stali nierdzewnej, ponieważ są one droższe od modeli mosiężnych. W przeciwnym razie są dobre i niezawodne: nie rdzewieją, są odporne na wodę, łatwe w pielęgnacji i przyjazne dla środowiska.

Wykonane z granitu, kamienia, ceramiki.

Baterie granitowe, ceramiczne i kamienne to zazwyczaj baterie mosiężne/stalowe z dekoracyjnym (syntetycznym lub naturalnym) wykończeniem. Są dobre, bo doskonale łączą się z ceramicznymi/kamiennymi zlewami i blatami, są łatwe w pielęgnacji, bo krople wody i ślady palców na matowej powierzchni są mało widoczne. Są też wady tej grupy: wysoka cena i kruchość powłoki. Dla najbardziej wymagających konsumentów, niektórzy producenci oferują baterie wykonane w całości z kamienia/ceramiki. Są one jednak drogie i wymagają ostrożnego obchodzenia się z nimi.

Plastik.

W skrócie porozmawiajmy o innym rodzaju baterii – baterii z tworzywa sztucznego. Kosztuje zaledwie grosze, jest lekki i nie straszna mu rdza ani chemia w wodzie. Jedynymi wadami są kruchość i nieestetyczny wygląd. Taką baterię powinieneś kupić tylko do domku letniskowego lub wynajmowanego mieszkania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj