Jak przygotować altanę do zimy?

Prowadząc swój ogród musisz zadbać o to, żeby był on odpowiednio przygotowany do zimy. Z pewnością przykrywasz bardziej wymagające rośliny, żeby nie przemarzły. Zastanawiasz się w jaki sposób zadbać o swoją altanę ogrodową podczas zimnych miesięcy? Sprawdź, czego potrzebujesz.

Dlaczego należy przygotować altanę do zimy?

Altana wykonana z drewnianych elementów powinna być odpowiednio przygotowana na zimę. Dzięki temu posłuży Ci na długie lata. W taki sposób możesz zadbać o jej długoletnie wykorzystanie. Zabezpieczenie przed wilgocią i pozbycie się przestrzeni pomiędzy deskami to podstawowe czynności. Umożliwia to korzystanie z przestrzeni nawet w chłodnych miesiącach.

Drewniana altanka, która nie byłaby przygotowana na zimę może ulec zniszczeniu. Wówczas możesz spodziewać się, że poszczególne jej elementy będą odchodzić lub tracić swoje właściwości. Dodatkowo mogłoby to spowodować zniszczenia przedmiotów, które znajdują się wewnątrz, na przykład mebli.

Upewnij się, że dach jest wystarczająco stabilny

Zimą opady śniegu mogą być bardzo duże. Osadza się on na dachu domu i altany ogrodowej. Z pewnością dbasz o to, żeby wszystkie budynki były bezpieczne. Czy pamiętasz w takim razie o regularnym sprawdzaniu zadaszenia w ogrodzie?

Sprawdź także:  Jak dbać o pelargonie?

Przed pierwszym śniegiem upewnij się, że dach jest wystarczająco wytrzymały. W ten sposób możesz nabrać pewności, że nic nie ulegnie zniszczeniu podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Co istotne, belki nie powinny również przeciekać. Gromadząca się pomiędzy nimi woda, która zamarza, może doprowadzić do ich zniszczenia. To z kolei wpływa bezpośrednio na stan sufitu i jego stabilność.

Zadbaj o elementy wewnątrz altanki

Jeżeli chcesz odpowiednio przygotować altanę ogrodową na zimę, zabezpiecz wszystko wewnątrz niej. Pamiętaj, że tego typu budowla nie posiada zwartych ścian. Oznacza to, że do środka dostaje się wilgoć i śnieg. Mogą one spowodować uszkodzenie lub zniszczenie mebli i innych przedmiotów. Zabezpiecz je za pomocą folii lub materiału, który nie przemięka.

Sprawdź także:  Jak pielęgnować trawnik w ogrodzie

Altana ogrodowa to nie jest również odpowiednie miejsce dla kwiatów zimą. Jeżeli chcesz, żeby poszczególne rośliny przetrwały mroźne miesiące, umieść je w garażu lub przedsionku. W ten sposób zapewnisz im optymalne warunki do przeżycia. Pamiętaj jednak, żeby nie wstawiać ich do domu. Zbyt wysokie temperatury mogą doprowadzić do przedwczesnego wypuszczenia pąków. Wówczas wiosną takie kwiaty mogą obumrzeć, gdy wystawisz je znowu na podwórko.

Czy drewno jest odpowiednio zabezpieczone?

Altana ogrodowa jest wykonana z drewna. Oznacza to, że jest ono najważniejszym jej elementem. Jeżeli nie zadbasz o jego zabezpieczenie, na nic się nie zda uszczelnianie dachu lub przykrywanie mebli. Należy regularnie impregnować materiał, jaki został wykorzystany do wykonania budowli. Konieczne jest, żeby wszystko było odpowiednio osuszone. Dlatego nie zostawiaj tego elementu przygotowania na późny październik lub listopad. Zajmij się wszystkim odpowiednio wcześniej. Możesz zabezpieczyć drewno nawet w sierpniu lub wrześniu. Wówczas masz pewność, że wszystko wystarczająco dobrze wyschło, a cała altana jest chroniona przed wilgocią.

Sprawdź także:  Rośliny odstraszające owady

Ciesz się swoją altaną ogrodową przez cały rok

Jeżeli zależy Ci na dobrych produktach, najlepiej jest postawić na sprawdzonych dostawców. Jednym z nich jest Kempar. Znajdziesz tutaj różnego rodzaju altany ogrodowe, które możesz postawić na swoim podwórku. W zależności od potrzeb są one w różnym stopniu zabudowane.

Część z nich umożliwia korzystanie ze świeżego powietrza przez cały rok. Możesz rozłożyć meble, które są odporne na wilgoć. Dzięki wysokim ścianom osoby wewnątrz altany ogrodowej są chronione przed mroźnym wiatrem. W ten sposób budowla może Ci służyć zarówno w ciepłe, jak i chłodne miesiące. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu wymaga ona odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Konieczne jest również sprawdzenie dachu. Szczególnie, jeżeli planujesz korzystać z niej zimą.