Jak kleić beton architektoniczny? Tylko przydatne rady

Beton architektoniczny cieszy się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim ten materiał zachwyca swoją estetyką, ale też trwałością. Jego montaż nie musi być wcale bardzo trudny i można wykonać go samodzielnie. Dziś podpowiemy Wam, jak najlepiej i najszybciej zamontować beton i tutaj musicie wziąć pod uwagę fakt, że beton architektoniczny jest bardzo ciężki.

Prosty i szybki montaż – wykorzystaj kotwę chemiczną

Montaż płyt betonowych może być szybki. Wystarczy tylko zastosować kotwy chemiczne. Wpisują się w tzw. system niewidoczny. Należy je wykorzystywać do powierzchni murowanych. Na początek oczywiście należy przygotować otwory montażowe. Do tego celu musicie użyć mocnej wiertarki. Gdy już otwory są przygotowane wystarczy wkleić trzpień montażowy, używając do tego kotwy chemicznej. Należy jeszcze pamiętać o tym, aby wcześniej zaznaczyć rozstaw elementów mocujących. Gdy już wywiercicie otwory, musicie je bardzo dokładnie oczyścić z pyłu. Dopiero po tym etapie można przejść do wypełnienia ich kotwą chemiczną. Potem pozostaje już montaż płyty. Wkładamy trzpień w otwór z kotwą i gotowe. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, że płyty z betonu architektonicznego można układać w różnym systemie. Możecie po prostu ułożyć je na styk, ale możecie też zastosować małe przerwy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcecie uzyskać. Jeżeli wydaje Wam się, że taki system montażu jest trudny, to pragniemy Was uspokoić – nie jest. Warto jeszcze dokładnie dowiedzieć się, czym jest owa kotwa. Otóż jest to specjalny środek, który służy do wykonania mocowań bardzo ciężkich materiałów. W tym przypadku dochodzi do adhezji, czyli połączenia dwóch substancji, którymi są żywica i utwardzacz, co zapewnia trwały efekt. Taką mieszankę wklejamy w otwory montażowe. Jeżeli zastanawiacie się, czym jest trzpień montażowy, to musicie wiedzieć, że jest to specjalny bolec, który pozwala zamontować płytę w ścianie.

System niewidoczny na wieszakach

Czasami proste rozwiązania są na wyciągnięcie ręki i nie trzeba nawet posiadać specjalnych umiejętności, aby uzyskać świetny efekt. W przypadku betonu architektonicznego można zdecydować się na system niewidoczny na wieszakach. Już na tym etapie musicie wiedzieć, że najlepiej wykorzystać ten system wtedy, gdy zachowacie szczeliny dylatacyjne. Dzięki temu nie musicie obawiać się, że dojdzie do pękania powierzchni. Dużą zaletą tego montażu jest również fakt, że nie wymaga on użycia jakiegokolwiek kleju. Aby zamontować płyty, należy oczywiście bardzo dokładnie oczyścić ściany. Można też je zagruntować, gdy jest to konieczne. Do montażu będziemy wykorzystywać śruby oraz listwy montażowe. Wystarczy tylko wkręcić śruby do elementów mocujących, znajdujących się w części tylnej płyty betonowej. Nie zapomnijcie dokładnie wymierzyć płyty i zaznaczyć na ścianie miejsca, w których będziecie montować śruby oraz listwy montażowe. Po nałożeniu płyty betonowej na listwę należy sprawdzić, czy znajduje się ona we właściwej pozycji, a więc czy jest równo umieszczona. Jeżeli macie jakieś zastrzeżenia, to dzięki listwom montażowym szybko i łatwo możecie skorygować ustawienie płyt. Gdy wszystko się już zgadza, wystarczy tylko zakołkować listwę montażową, co będzie zapobiegać jej przesunięciu.

Klej epoksydowy dwuskładnikowy – szybki i prosty montaż

Możecie też dokonać standardowego montażu na kleju. I tutaj bardzo dobrze sprawdzi się klej epoksydowy dwuskładnikowy. Trzeba wiedzieć, że jest on prosty w montażu, ale też dzięki niemu można uzyskać mocną spoinę, która będzie tak mocna jak stal. Oczywiście przed nałożeniem kleju należy oczyścić ścianę i odtłuścić ją. Potem możecie już nałożyć na każdą płytę kilka punktów kleju, najlepiej zrobić to po przekątnych i na samym środku. Natomiast na ścianę w podobnym miejscu należy nałożyć aktywator. Chodzi tutaj o to, aby aktywator połączył się z klejem. W ten sposób uzyskacie twardą spoinę, która nie będzie się kruszyć, kurczyć, a nawet rozciągać.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Tak naprawdę każde z przedstawionych przez nas rozwiązań jest bardzo dobre. Można zdecydować się na montaż na kołkach, ale też zastosować klej. Ten epoksydowy określany jest często mianem mocnego kleju uniwersalnego, a więc możecie go wykorzystać również do innych prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj