Pozbycie się z budynku wody, czy nawet niewielkiej wilgoci, może się wydawać ogromnym wyzwaniem. Jednak czy faktycznie jest to zadanie pochłaniające znaczne ilości czasu, wysiłku i pieniędzy? Jak przeprowadzać szybkie i skuteczne osuszanie budynków i czy w ogóle jest to możliwe? Jakie metody stosuje się w zależności od przyczyny i skali problemu? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.
Kiedy konieczne jest osuszanie budynków?
Najprościej byłoby odpowiedzieć, że osuszanie budynków jest konieczne zawsze wtedy, kiedy występuje w nich wilgoć. Jednak jakie są jej przyczyny? To już bardziej złożona kwestia.
Jedną z przyczyn, przez którą w budynku może się pojawić wilgoć, jest zalanie. Dlaczego dochodzi do zalań? Tutaj również należy wskazać na kilka czynników. Po pierwsze może to być konsekwencja nieroztropnego działania sąsiadów lub nas samych. Po drugie, czasami dochodzi do awarii instalacji wodnych. Kolejnym powodem jest niewłaściwa konstrukcja sufitów lub ścian, które zaczynają przeciekać po intensywnych opadach. Zatem jak widzisz, przyczyn zalania może być wiele.
Kolejna przyczyna pojawienia się wody czy wilgoci to podtopienie. W takich sytuacjach mamy do czynienia z wilgocią przede wszystkim w piwnicach. Problem pojawia się głównie na terenach zalewowych, nieopodal jezior czy rzek. Warto mieć na uwadze, że w przypadku starszych budynków, czy też nowych, ale z nie do końca dobrze wykonaną izolacją, woda z piwnicy może przenikać ścianami w górę budynku.
W tym miejscu trzeba nieco bliżej przyjrzeć się kwestii podciągania kapilarnego. Mowa o podchodzeniu wody w górę budynku z powodu niedostatecznej izolacji. Niestety zalanie piwnicy to nie jedyny przypadek, w którym coś takiego może mieć miejsce. Jeśli w gruncie gromadzi się dużo wody lub też nieopodal budynku znajdują się obfite wody podziemne, wilgoć może zacząć podchodzić mimo, że nie dochodzi do zalania żadnego pomieszczenia. Jak działać w tej i w pozostałych sytuacjach, w których w budynku pojawia się wilgoć?
Jak osuszać budynki?
Jak wspomniano już we wstępie, metodę osuszania budynków należy uzależnić od źródła wody czy też wilgoci. Nie bez znaczenia jest też obfitość zalania. Jeśli dochodzi do zalania piwnicy, w której woda stoi po kostki, trzeba zacząć od jej wypompowania. Później osuszamy podłogi i ściany. W przypadku niewielkiego zalania od razu można przejść do osuszania zakamarków, czyli na przykład szczelin w podłogach. Wykorzystuje się do tego między innymi nagrzewnice i wentylatory.
Natomiast w przypadku podciągania kapilarnego wykonuje się osuszanie ścian lub fundamentów, w zależności od tego, gdzie zidentyfikowano wilgoć. Najpopularniejszą metodą stosowaną w takich przypadkach jest osuszanie przez podcinanie. Chodzi o umieszczenie w murach warstwy izolacyjnej. W tym celu wykonuje się poziome cięcie, w szczelinę wkłada się płytę, umacnia klinami i wykonuje prace wykończeniowe. Przeprowadzenie procedury trwa do kilku dni, nie generuje wysokich kosztów, ani też nie powoduje szczególnego bałaganu.