Dotacja z PUP na otwarcie firmy

„Opracowywane przez oddziały Urzędu Pracy nabory motywujące niezatrudnionych cieszą się ogromną powszechnością. Największe zainteresowanie zauważalne jest w możliwości dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej. Jednym z wielu warunków partycypowania w tego typu konkursie jest status osoby bezrobotnej. Urzędy zastrzegają sobie także, że biorącym udział nie powinna być jednostka, która w przeszłości taką zapomogę już otrzymała.

Jak otrzymać dotację?

Osobistości, które czynią wysiłki o dotacje z urzędy pracy, aby zgłosić akces do konkursu, muszą wykonać kompleksowy plan biznesu. Krystalizują w nim nie bynajmniej kształt prowadzonej inicjatywie, lecz ponadto projektowane rozchody. Podobnie gotowe biznesplany, oraz szacunkowy kosztorys załącza się do oddawanego wniosku. Komisja konkursowa po wnikliwej interpretacji złożonych zgłoszeń wybiera doskonałe, zwracając uwagę na mnogość elementów. Triumfatorzy powinni czekać na bez mała trzydzieści tysięcy złotych niezwrotnej subwencji. Niektóre urzędy nie żądają nawet dysponowania wkładem własnym. Na jego skład kalkuluje się nakłady poniesione podczas kierowania działalnością. Bierze się pod uwagę w głównej mierze wydatki na ZUS i US. Do wkładu własnego warto włączyć ponadto inwestycje zrealizowane nim został złożony wniosek.

Reguły przydzielania dofinansowań różnią się w stosunku od urzędu pośrednictwa pracy. Z tego względu bardzo ważne jest to, ażeby przed uruchomieniem dokumentacji zapoznać się z normami procedury konkursowej.

Należy orientować się, że dotowana działalność gospodarcza musi być na rynku przez nie mniej niż 12 miesięcy. W najgorszym razie beneficjenta czeka oddanie całej kwoty dofinansowania.

Jak idealnie wypełnić wnioski?

Wielu zaintrygowanych tracą ducha do udziału w inicjatywie z uwagi na wymagane dokumenty. Najwięcej przeszkód sprawiają warunki formularzy.

Klaruje się, iż pracujący w placówkach konsultacji bardzo chętnie dzielą się z nimi swoimi doświadczeniami, udostępniając przynajmniej przykładowo wypełniony wniosek o dofinansowanie. Formalności nie sprowadzają komplikacji biorącym udział, którzy posiadają wypracowany pomysł w głowie. W takim razie pozostaje im zaledwie przelać go na wniosek.

Co ważniejsze, w systemie gospodarczym funkcjonuje bardzo dużo podmiotów gospodarczych, jakie zajmują się przygotowywaniem tego pokroju kwestionariuszy. W swojej ofercie zawierają nie jedynie gotowe biznesplany (zobacz przykładowy biznes plan firmy usługowej), wszak także doradztwo zawodowe. Poprzez to możliwe jest dostosowanie stosownej działalności gospodarczej, a także zagospodarowanie wolnego miejsca na rynku pracy.

Aspirujący właściciele działalności gospodarczych, którzy czerpią zyski z dotacji z urzędu pracy chętniej uruchamiają jednoosobowe przedsiębiorstwa. O sukcesie tego typu inicjatyw choćby dowodzą liczby utworzonych działalności, jakie zwiększają się z nowym rokiem. Jest to argument dla urzędów pracy, żeby tego typu dotacji było więcej. Zadziała to łaskawie na rozwój stosunków gospodarczych z Zachodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj