Należy mieć świadomość, że pellet zaliczany jest do najbardziej ekologicznych paliw dostępnych na rynku. Warto wiedzieć, że wspomniany materiał opałowy może być stosowany w nagrzewnicach powietrza, kotłach wielopaliwowych, piecykach pelletowych czy kominkach. Dlaczego pellet jest lepszym rozwiązaniem niż węgiel? Czym należy się sugerować, wybierając skład opału?
Z czego dokładnie powstaje pellet?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany pellet może być produkowany praktycznie ze wszystkich rodzajów roślin. Oczywiście najbardziej kalorycznym i najcenniejszym będzie ten wykonany z trocin drzewnych.
Dlaczego pellet jest ekologiczny?
Warto zaznaczyć, że granulki drzewne są zaliczane do paliw ekologicznych charakteryzujących się zerową emisją CO2. Pellet jest bezpieczny dla środowiska, gdyż powstaje z drewna. Nie można oczywiście zapomnieć, że popiół można bez żadnego problemu wykorzystać, jako nawóz organiczny pod zielone rośliny czy trawniki. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniany popiół jest wydzielany w śladowych ilościach (5 kg z 1 tony). Z kolei z jednej tony ekogroszku powstaje nawet 150 kg popiołu.
Ogrzewanie omawianym pelletem będzie ekologiczne, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki. Pellet musi być spalany w urządzeniach charakteryzujących się niską emisją. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będą kotły posiadające certyfikat 5 klasy. Rekomendowane jest używanie tylko i wyłącznie pelletu drzewnego z bardzo wysokiej jakości trocin.
Jakie są normy pelletu?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do zdecydowanej większości urządzeń drzewnych rekomendowany jest pellet, który będzie wykonany ze ścinek drzewnych oraz trocin. Należy mieć świadomość, że bardzo wysoką jakość wspomnianego rodzaju paliwa będą w stanie potwierdzić certyfikaty bazujące na normie EN 14961-2:2011. Godny uwagi jest fakt, że najwyższą jakość będą prezentowały pellety, które są poparte takimi certyfikatami, jak DINplus, EnplusA1. Wysokiej jakości pellet znajdą Państwo w ofercie firmy Lipnowskiopal Pellet Brodnica.
Warto wiedzieć, że na rynku funkcjonują także producenci nie posiadający certyfikatów, ale mają w swojej ofercie stosunkowo wysokiej jakości biopaliwo. Rekomendowane jest jednak postawienie na sprawdzonego dostawcę, który będzie mógł poszczycić się korzystnymi opiniami w środowisku.
W jaki sposób można rozpoznać dobry pellet?
Należy mieć świadomość, że wyznacznikiem bardzo wysokiej jakości pelletu będą właściwości opałowe, kaloryczność czy odporność na kruszenie się. Wspomniane wytyczne mogą jednak niewiele mówić mniej doświadczonym klientom. Jakie kwestie powinno się zatem wziąć pod uwagę?
Rekomendowane jest zwrócenie szczególnej uwagi na strukturę i kolor pelletu. Granulki powinny bowiem charakteryzować się zbliżonym kształtem.