Czarne żyrandole - w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Wybór odpowiedniego żyrandola ma duże znaczenie w kontekście wystroju danego pomieszczenia. Czarny jest uniwersalnym kolorem, który sprawdzi się w przypadku większości wystrojów i stylów. Do jakich stylów będzie pasował? Na co zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola? Odpowiedzi znaleźć można poniżej.

Do jakich stylów pasują czarne żyrandole?

Bardzo często czarne lampy spotkać możemy w loftowych wnętrzach. Styl industrialny charakteryzuje się dużą ilością lamp. Na ogół mają one duże rozmiary oraz nietypowe kształty. Mogą być to metalowe modele w drucianych oprawach lub duże, ozdobione abażurem klosze. Dużą popularnością cieszą się czarne żyrandole typu pająk ze zwisającymi kablami.

Żyrandole w tym kolorze odnaleźć możemy również w klasycznych wnętrzach. W tym przypadku najczęściej umieszczane są one w centralnym punkcie pomieszczenia. Ich rozmiar uzależniony jest jednak od wielkości wnętrza. W tego typu aranżacji często spotkać możemy plafony, ażurowe żyrandole lub asymetryczne stylizowane lampy.

Sprawdź także:  Dywany orientalne do domu

Czarne żyrandole odnajdą się również w stylu skandynawskim. Charakteryzuje się on minimalizmem i prostotą. Skandynawskie wnętrza na ogół wypełnione są bielą, ale to właśnie dlatego czarne elementy tak dobrze się tam wpasowują. Niektóre modele skandynawskie łączą w sobie czerń i biel, a inne są całkowicie czarne. Często występują one w różnych symetrycznych wzorach.

Czym kierować się przy wyborze żyrandola?

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze żyrandola jest ilość źródeł światła. Powinna być ona uzależniona od tego czy zależy nam na oświetleniu konkretnego punktu, czy może całego pomieszczenia. W pierwszym przypadku warto postawić na modele z jednym źródłem światła. Jeżeli naszym celem jest oświetlenie całego wnętrza to świetnie sprawdzi się żyrandol z większą ilością świateł.

Sprawdź także:  Najnowsze trendy w kolorach ścian na 2022 rok

Duże znaczenie ma również materiał i struktura klosza. Jest to ważne w kontekście wytrzymałości elementu, a także jego czyszczenia. Zdecydowanie najtrudniejsze do wyczyszczenia są te stworzone z tkanin. O wiele prostsze zadanie mamy, gdy żyrandol skonstruowany jest z tworzyw sztucznych i metalu. W tym przypadku czyszczenie powinno przebiegać dosyć prosto.

Przy zakupie żyrandola należy zwrócić pilną uwagę na jego wielkość. Dużych wielkości żyrandole lub lampy nie sprawdzą się w przypadku małych pomieszczeń. Zmniejszą je optycznie. Na takie modele możemy sobie pozwolić, gdy pomieszczenie jest naprawdę duże. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsza wersja żyrandola.