Co warto wiedzieć o hortensjach?

Hortensje należą do pięknych krzewów ozdobnych o bujnych kwiatach, które zachwycają swoim wyglądem i stanowią niebywałą ozdobę wielu ogrodów. To sprawia, że cieszą się ogromną popularnością, a możliwości ich nieskomplikowanej uprawy dodatkowo zwiększają zainteresowanie tymi krzewami wśród amatorów i profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją roślin ogrodowych. Mimo czarującego wyglądu, co jeszcze warto wiedzieć o samych hortensjach?

Rodzaj podłoża, który wpływa na obfite kwitnienie hortensji

Chcąc zajmować się uprawą hortensji, należy pamiętać o tym, iż okres suszy i nadmierne upały nie sprzyjają jej wzrostom, ani kwitnieniu. Z tego też powodu warto zwracać uwagę na poziom wilgotności gleby, co chroni kwiaty i pędy przed wysychaniem.

Codzienne podlewanie, w szczególności latem, jest zatem jak najbardziej wskazane. Z tego też względu warto dla tej rośliny wybrać stanowisko z półcieniem, gdyż to słoneczne będzie powodowało szybsze wysuszanie gleby, problemy z nawadnianiem i pięknym wzrostem krzewów. Aby cieszyć się wyjątkowo pięknymi hortensjami, warto kupić je w miejscu o dobrej renomie, gdzie producent roślin doniczkowych osobiście dba o jakość każdej sadzonki.

Nawożenie hortensji — aspekt wzmagający kwitnienie roślin

Dobre nawożenie to podstawa. To niezwykle ważne, by zapewnić tymże roślinom odpowiednie dawki składników mineralnych. W sprzedaży można spotkać się z mieszankami i preparatami dedykowanymi właśnie hortensjom, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby sięgnąć po te uniwersalne, z przeznaczeniem dla azalii i roślin wrzosowatych. Nawozy przyjmują formę preparatów rozsypywanych po podłożu rozpuszczających się pod wpływem wilgoci, a także w formie płynnej — wystarczy co kilka dni, zgodnie z instrukcją producenta, podlewać rośliny — najczęściej od czerwca do października.

Przycinanie hortensji — podstawa ich corocznej pielęgnacji

Omawiane krzewy ozdobne wymagają systematycznego przycinania. Czas, kiedy należy przeprowadzić tę czynność, zależy w głównej mierze od gatunku krzewów. Przykładowo, w przypadku hortensji ogrodowej przycinanie będzie miało miejsca jesienią, gdy roślina przestaje kwitnąć. Natomiast hortensja bukietowa będzie wymagała przycięcia na samym początku sezonu, czyli wczesną wiosną. Ważne, by usuwać wyłącznie kwiaty — nie ciąć innych pędów, nie formować rośliny, tylko pozwolić jej zachować swój naturalny, piękny, okazały kształt, który jest jej ogromnym atutem i wprawia w zachwyt wszystkich miłośników ogrodnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here